Cambridge Audio Azur 351R házimozi erősítő teszt
A legjobb olcsó erősítő, nem a legolcsóbb erősítő
A belépő és középkategóriás erősítők tesztjei során minden egyes alkalommal felmerül, hogy az adott elektronika mennyire alkalmas zenehallgatásra. A Cambridge Audio legkisebb házimozi erősítője egy saját világban él, mit sem törődve a konkurensekkel, akik tonnaszám adják el eszelősen rafinált elektronikáikat. A Cambridge Audio Azur 351R nem foglalkozik a konkurenciával, csak a filmekkel és a zenével.
![camridge audio azur 351r házimozi erősítő teszt camridge audio azur 351r házimozi erősítő teszt]()
CAMBRIDGE AUDIO AZUR 351R
Ennyire merész lépésre kevesen vállalkoznak manapság! A Cambridge Audio legkisebb házimozi erősítője olyannyira le van csupaszítva, hogy legtöbb konkurense mellett évtizedes relikviának tűnhet.
Számos erősítőt teszteltünk az elmúlt években és egyre inkább kezd megerősödni az az érzésünk, hogy a gyártók, vagy a piaci igények, lassan elhaladnak mellettünk, mert, a mai erősítők rettenetesen fel vannak okosítva. Mi viszont többnyire beérnénk annyival is, ha az erősítő remekül szólna. Ennek a véleményünknek, persze inkább csak burkoltan szokunk hangot adni, nehogy a maradiság vádjával kelljen szembenézzünk. Pedig ez az igazság, és könnyen meg is tudjuk indokolni!
Lassan minden tévé, Blu-ray és médialejátszó okos. Rengeteg alkalmazással találkozunk és ezek között alig akad olyan, amit használunk is. Az erősítőkkel szemben ezért hagyományos értelemben vett okos szolgáltatások iránti igény fel sem merül. Csodás dolog a 7.1 is, ám a felhasználók óriási hányadának igényeit bőven kielégíti az 5.1. Szintén remek dolog a multiroom, amit úgyszintén csak kevesen használnak, mert rémesen komplikált. Ám a megszámlálhatatlan szolgáltatás között a leghaszontalanabbak alighanem azok, amik a képbe avatkoznak be. Persze érvelhetünk pro és kontra, de a set top boxokat leszámítva nincsen olyan eszköz, amitől eltűrhetjük, hogy a képe olyannyira silány legyen, hogy azt inkább az erősítővel okosítjuk ahelyett, hogy vegyünk egy másikat! Ha a kép alapból vacak, akkor azt egy erősítő sem igazán fogja megmenteni.
Ismerünk olyan embert, aki a haját tépve kérdezi, hogy mi köze van az erősítőnek a képfeldolgozáshoz? Jogos kérdés! Az erősítő erősítsen és dekódoljon hangot!
Na, a fenti hőbörgéssel el is jutottunk oda, hogy mi bizony beérnénk egy tisztességes hang-processzorral, előfokkal és végfokkal. Ezek azonban drága dolgok, és többnyire komoly teljesítményűek. Olyanok, amikre sem igény, sem pénz nincs és hely sincs egy kisebb nappaliban, vagy akár hálószobában. Ha igényeinkre hallgatunk és nem a reklámszövegekre, akkor bizony vakargathatjuk a fejünket és kereshetjük a kompromisszumos megoldást. Vagy megállhatunk a válogatás közben a Cambridge Audio Azur 351R mellett és feltehetjük a kérdést, hogy mi kerül ennyibe egy alapmodellen, aminek a teljesítménye még a 80 wattot sem éri el csatornánként?
A Cambridge Audio egy öreg, fekete keménykalapos angol cég, akik az ártáblára az összeg fölé csak annyit írnak, hogy mire lehet a gépet használni. Az Azur 351R pedig nem több, mint egy alap, 5.1 csatornás házimozi erősítő, ami másfélszer annyiba kerül, mint más gyártók alapmodelljei. Sorolhatnánk, hogy mi minden nincsen benne, de azt is hozzá tehetnénk minden egyes tétel után, hogy "de minek is lenne?". Ez egy józanul megalkotott szerkezet.
Mit kapunk?
Kapunk egy 5x50 wattos erősítőt... Na itt mindjárt álljunk is meg, mert ez bizony rettenet kevésnek tűnik! Mielőtt azonban magyarázkodásba kezdenénk, tegyük hozzá, hogy a készüléket egy 500 wattos toroid trafó táplálja! Összehasonlításképpen, egy tipikus, papíron 7 x ~110 wattot kínáló konkurens terméknek jut ennyi. Azt, hogy a fenti két állítás közül melyiknek nagyobb az igazságtartalma, egy kisiskolás is kiböki három másodperc alatt.
Szóval itt van egy 5x50 wattot 8 Ohm mellett is garantáló erősítő, ami miatt nem kell aggódnunk, hogy kevés lesz. Ha azonban csak sztereóban használjuk, akkor mindjárt 2x70 watt áll rendelkezésünkre, ismét csak 8 Ohm impedancia mellett. Akármennyire is szokatlan, tulajdonképpen ígéretes ajánlat ez. Ha pedig hozzá tesszük, hogy két külön processzor dolgozik a házimozi és sztereó csatornák kiszolgálására, akkor már az is érződik, hogy ez nem is annyira fapados, mint inkább prémium kategóriás típus.
![camridge audio azur 351r házimozi erősítő teszt camridge audio azur 351r házimozi erősítő teszt]()
Pedig ehhez hozzájön még néhány érdekes apróság, amiből mi most csak az X-Tract hűtést emelnénk ki, mert az nekünk nagyon tetszik. Ez a szokványos, egyenes alumínium lemezre szegecselt vékony hűtőbordák, vagy jobb esetben tömör hűtőbordázat helyett egy szintén tömör alumíniumból készült szellőző alagutat használ. A hűtést igénylő alkatrészek a külső oldalra vannak rögzítve, még a belső rész bordák sokaságával van tele. Ez egyrészt bezárja s kismértékben már belül is csillapítja a ventilátor keltette zajt, másrészt a kényszerített légmozgás miatt sokkal hatékonyabb, így alacsony fordulatszámon is hatásosabban működik. Érdemes megnézni, hogy egyes konkurensek a hűtendő felület mekkora hányadát képesek hatalmas ventilátorokkal közvetlenül kiszolgálni, illetve, hogy a lapátok mennyi olyan alkatrészt levegőztetnek, amik amúgy nem melegszenek jelentősen!
![camridge audio azur 351r házimozi erősítő teszt camridge audio azur 351r házimozi erősítő teszt]()
Egy szó, mint száz, az Azur 351R osztályon felüli belső felépítéssel büszkélkedhet.
Szolgáltatások oldalán, a Cambridge Audio saját CAMCAS rendszerét érdemes megemlíteni, ami egy mikrofon segítségével állítja be a csatornák jelszintjét és késleltetését. A HDMI csatlakozók természetesen 1.4a szabványúak, vagyis a 3D gond nélkül átmegy rajtuk.
Közelebbről
Az előlap egyszerű kivitelű, szürke színű. Alumínium, de cseppet sem hivalkodó. A minimalista előlap gyönyörűen technokrata lehetne, ha nem lenne teleszemetelve a Dolby, DTS, HDMI, RDS és a szomszéd Mari néni logóival. Persze, tudjuk, hogy ezeket kötelező levakarhatatlanul rátenni, de mégis, mi lesz a Feng Shuival meg a Zen békével? A kék színű kijelző alatt szinte németes rendben sorakoznak a gombok. A bekapcsoló gomb mellett egy 6,3 mm-es fejhallgató csatakozás, 3 db kis gombocska a rádiónak, a hangerő-szabályozó, az infra vevő kis ablakocskája és a beállító mikrofon pici csatlakozója található. Vagyis küllemre rendben vagyunk.
![camridge audio azur 351r házimozi erősítő teszt camridge audio azur 351r házimozi erősítő teszt]()
A hátlap bemutatását mindjárt egy hibával kezdenénk. A hangfalcsatlakozókat ugyanis csak alul feliratozták. Pedig ez az a cég, amelyik a mélyládák hátlapját fejjel lefelé is feliratozta, hogy könnyebb legyen azt bekötni. Nos, ezeket használati útmutatóval a kézben lehet a legkönnyebben bekábelezni. Amúgy átlagos rend és átlagon felüli egyszerűség uralkodik itt. Találunk 4-4 db vonal és HDMI bemenetet, egy analóg, egy HDMI és egy aktív szubládához használható kimenetet, két koaxiális és egy optikai bemenetet, RS232 portot, no meg FM antenna csatlakozót. Ennyi a legtöbb esetben elég is.
A készülékhez mellékelt távirányító egészen szokatlanul üresnek hat. Egyrészt, mert a Cambridge Audio mérnökei hangsúlyosan minimalista megközelítést igyekeztek alkalmazni, elhagyva például a számgombokat. Másrészt azonban magát a távirányítót nem voltak hajlandóak kisebbre, kevésbé kényelmesre cserélni. Ez pedig mind érthető és dicsérhető, éppen csak a gombok elrendezése lett, úgymond furcsa. A menü gombcsoportja viszonylag magasra került, ráadásul széles, ellipszis formát vett fel. Így a benne található hangerő gombok kényelmetlenül közel kerültek egymáshoz. Tény, a Cambridge Audio szeret azzal büszkélkedni, hogy a távvezérlőiket maguk tervezik. Nos, itt van egy távirányító, amit érdemes lenne kicsit még tovább tervezgetni! Persze összességében messze nem használhatatlan, éppen csak eleinte kissé zavaró.
A készülék menürendszere a minimalizmus áldozata lett. Igaz, hogy évek óta azzal bántjuk a legtöbb házimozi erősítő gyártót, hogy a készülékeik OSD megjelenítése legalább egy évtizeddel el van maradva a világtól, a Cambridge Audioesetében ezt azonban bő másfél évtizedként kell emlegetnünk. Aki elég idős ahhoz, hogy a Norton nevet még a vírusirtók előttről is ismerje, annak talán rémlik a Windows hódítása előtti kék képernyő, benne az egyszerű, két táblára osztott, szöveges fájlkezelővel. Nos, az OSD majdnem pont úgy néz ki, csak egy kicsivel még annál is egyszerűbb. Persze használni ettől még nem nehéz, csak éppen nehezen viseli a lelkünk az egyszerűségnek az ilyen megtestesülését.
Beüzemelés
Az egyszerűség erényként segítette a rendszer összeállítását. Az, hogy nincs annyi beállítani való, tulajdonképpen jólesett. Pedig az LFE csatornát külön lehet programozni sztereó és 5.1 módokra. Vagyis nem is igazán fapados.
![camridge audio azur 351r házimozi erősítő teszt camridge audio azur 351r házimozi erősítő teszt]()
A mérőmikrofon a megszokottól eltérő formájú, szélesebb. Könnyebben megáll a fotel háttámláján, de a menet sem maradt le róla, így fotós állványra is tehetjük. A mérőjeles beállítás gyors és egyértelmű. Nem fáraszt mindenféle kérdésekkel, egyszerűen csak közli az eredményt és felkínálja a mentést, vagy az ismétlést.
A használat
A teszt több részletben zajlott. Első körben a Cambridge Audio Minx hangrendszerével próbáltuk ki az erősítőt, majd áttértünk a Jamo 360 S35 HCS szettjére. Sztereó zenére két kedvencünket, a DALI IKON 2 MK2 és az ELAC BS 403 hangfalpárt használtuk. A sztereó meghallgatásokat természetesen Direct módban végeztük. Ezen a téren a Cambridge Audio kicsivel kevesebb üzemmódot kínál, mint néhány konkurense. Vagyis itt is érvényesül, egyfajta egyszerű céltudatosság.
![camridge audio azur 351r házimozi erősítő teszt camridge audio azur 351r házimozi erősítő teszt]()
A Minx-ek korábban egy hasonló teljesítményt ígérő erősítővel már látványosan wattokra éheztek, így mindenképpen érdekes volt, hogy mit kapunk. Az első filmes tesztek alatt apró részletek sokasága bújt elő a szettből, illetve a hirtelen csendet is sikerült félelmetesen visszahozni. Ez nyilván köszönhető a hangdobozok hatásos csillapításának, de nem elhanyagolható az erősítő stabilitása sem. Ugyanezt a stabil alapot éreztette a további tesztek sora, amik mind erős, dinamikus jellegről árulkodtak.
Zenére áttérve, a Minx rendszer korlátai megmutatkoztak. Tetszetős, de lágy zongora, élvezetes összhatással. A magasakból egy kis fény, egy kis csillogás hiányzott. No de egy apró moziszettől nem is várhatjuk, hogy azt hozza, amit egy nagyobb állványos DALI, vagy komolyabb ELAC.
A Minx sorozattal párosítva minőségi összhatást kapunk, meglepő módon zenéhez is méltó karakterrel. Persze a szatellitek jellegzetességei megmaradtak, ezt hazugság lenne tagadni. Éppen csak annyi történt, hogy dinamikával és fegyelmezettséggel lett felvértezve az apró hangdobozkák csapata.
A teszt második felvonása a Jamo 360 S35 HCS szettel történt. Ezek a hangsugárzók eszelős, UFO- szerű formatervvel rémisztgetnek, de nem kell félni, nem fognak ránk halálsugárral tüzet nyitni. Helyette azonban minden irányban terjedő közép- és magastartományt szórnak magukból.
Az automata beállítást ismét lefuttattuk, majd az értékeket kézzel felülbíráltuk. A jelek szerint, ez a szórt hangú Jamo egy kicsit megzavarja a mérést. Persze nincsen nagy gond, hiszen a távolságok megméréséhez elég egy mérőszalag. A jelszintek beállítását meg mindenki végezheti a saját ízlése szerint, de hangnyomásmérő műszer nélkül kétséges a művelet eredményessége. Jelen esetben számunkra a center csatorna lett túl hangsúlyos. Mindezt mondjuk annak ellenére, hogy a legtöbb erősítőnél éppen a középső csatornát szoktuk 1-2 dB-lel emelni, a háttereket meg hasonló mértékben visszafogni.
Filmrészletekkel a Jamo és a Cambridge Audio összeállítása hamar megnyert minket. Legalábbis a közép- és magastartományban.
Persze egy szatellit rendszernek minden esetben része a kompromisszum vállalás, ami miatt a szokásosnál is hangsúlyosabban érvényesülnek az szubejktív, ízlésbeli különbségek. Vagyis nem állítjuk, hogy a Jamóval jobb volt az összhatás, csak éppen nekünk jobban tetszett.
A mélyek azonban nagyon elmaradtak attól, amit szerettünk volna. Ez persze nem az erősítő bűne. A szett aktív mélysugárzójából nem tudtunk a helyhez elegendő szubbasszust kipréselni. A középtartomány azonban kárpótolt mindezért. Bár egy kicsit feltűnősködésre hajlamos volt és talán nem annyira rendezett, mint a Minx szett, de összességében tetszetős.
![camridge audio azur 351r házimozi erősítő teszt camridge audio azur 351r házimozi erősítő teszt]()
A tesztek közben a Cambridge Audio alapmodelljének kijutott egy kis házi feladat is. Ez pedig az ELAC BS 403 hangfalpár bejáratása volt. Mivel az ELAC bejáratós volt, csak annyit jegyeznénk meg vele kapcsolatban, hogy még így is bőven a kanapéra szögezett a hangjával. Nagyon úgy tűnt, hogy a Cambridge Audio mérnökei nem hallottak arról az alaptézisről, hogy egy házimozi erősítő sztereóban nem szólhat jól.
Miután az ELAC kikerült a rendszerből, de még mielőtt a DALI befutott volna, a 351R össze lett drótozva egy öreg és kis mértékben megpiszkált Tannoy M1 párral is. Erről is csak röviden szólunk, hiszen a két termék nagyon nem egy súlycsoport. Nos, a Cambridge Audio többet is kihozott a kis angol dobozokból, mint ami azokban látszólag benne van. Erővel, dinamikával és meglepő fegyelemmel hajtotta és fogta meg a kis membránokat.
A DALI IKON 2 MK2 bekötése után sorra vettük ismét a megszokott felvételeket, már egy kicsit szigorúbban vizsgálva a részleteket. Az első, ami feltűnt, ezúttal a finoman artikulált hangok sokasága volt. Persze jófajta akusztikus felvételeknél van is mit kiénekelni, de a351R tényleg meglepően odatette magát zeneiségben. A korábbi, mozis használatra jellemző dinamika kellemes dalolássá változott. Az olyan felvételek, mint Grace Jones - I've Seen That Face Before, megdöbbentő könnyedséggel, és a mozi üzemmódból már ismerős dinamikával szólaltak meg. Úgy tesz a szett, mintha csak a világ legkönnyebb dolga volna egy pendülő húr mélyét a levegőbe feszíteni. Kicsit később, Rebecca Pidgeon - Spanish Harlem felvétele fantasztikus térrel ajándékozott meg minket. A mélyek ugyan egy kicsit kevésnek tűntek, a dinamika és a jelenlét azonban mindezért bőven kárpótolt. Mancini csodás műve, a Pink Panther alatt, a fúvósok belépésére szabályosan felpattanna az ember a székéből. Már megint az a fránya dinamika, a kihasználásra várakozó tartalék erő volt, ami meglepett. Kétségtelen, hogy a beígért 2x70 watt bőven többet ad, mint amit egy kommersz készülék lenne képes nyújtani 100-120 watt ígérete mellett. Drága Amy Winehousevisszahozhatatlan, de a hangja itt maradt nekünk és így tovább élvezhetjük zsenialitását. No meg persze a zenekar ragyogó teljesítményét. A 351R bámulatosan közel hozza nekünk. Tulajdonképpen a Cambridge Audio főhadiszállást alig félórányi út választja el Amy egykori otthonától.
Tori Amos is sorra került, mint már annyiszor. A zene selymesen és dinamikusan kezdett, majd könnyedén szárnyra kelt és itt hagyott minket, a szokásosnál egy csipetnyit fedettebb énekhanggal. Sorban haladva a tesztekben használt felvételeken, dinamika, zeneiség, az ismert dalokat újból érdekessé és élvezetessé tevő karakter bújt elő, hol feszültséget, hol könnyedséget tolmácsolva. Sorolhatnánk még hosszan a hasonló élményeket, de nem tesszük. Ennyiből is látszik, hogy a 351R jó eséllyel megenne rengeteg sztereó erősítőt, miközben házimoziban is derekasan helytállt.
![camridge audio azur 351r házimozi erősítő teszt camridge audio azur 351r házimozi erősítő teszt]()
Végül pár szót szólnánk a HDMI csatlakozások viselkedéséről is. Tény, hogy a 351R a rajta átfolyó jelbe nem avatkozik bele, így nem is lehet nagyon sok mást mondani azon kívül, hogy a CEC, vagyis a HDMI-n keresztüli vezérlés, amivel például a tévé távszabályzójával irányíthatjuk a videókameránk lejátszási funkcióit, hibátlanul működik. Hasonlóan gond nélkül ment a 3D kezelése is.
Értékelés
A Cambridge Audio Azur 351R megalkotása egy merész vállalkozás, ami könnyen két szék között a pad alatt végezheti, ha nem értjük meg és nem fogadjuk el a mögötte álló filozófiát. Ehhez azonban előbb el kell vetnünk a konkurensek, és szinte az egész ipar által sulykolt értékrendet. Azt, ami a szolgáltatások abszolút felsőbbrendűségét hirdeti, és ami miatt már tudomásul vettük, hogy a házimozi erősítő az nem jó zenére. Ez utóbbi állítás, amit már zsigerből, ezerféleképp meg tudunk indokolni, és amire megoldást nem is várunk és nem is keresünk. Pedig az állítás hamis és nincs mögötte más, mint a lustaság és az azonnali, könnyű haszonszerzés végtelenül erős motivációja, ami a részvényesek szorításában vergődő cégekben, egy fentről induló és mindent felülíró parancsként jut el a tervezők kezéig, az utolsó csavar szegecsre cseréléséig.
Azt sem árt felismernünk, hogy a legtöbb erősítővel együtt szolgáltatások olyan tömegét vásároljuk meg és fizetjük ki, amiket szinte soha nem fogunk igazán használni. Örülünk nekik a boltban, bár nem tudjuk miért jók ezek nekünk. Majd megjegyezzük és dicsekszünk vele a szomszédnak, vagy éppen egy fórumon. Igazából azonban soha nem használjuk.
A Cambridge Audio más irányt vett és vállalta annak a kockázatát. Első lépésben építettek egy remek és stabil erősítőt, amiben éppen annyi teljesítmény van, amennyi kell, és ami nem tartalmaz szükségtelen csatornákat sem. Ha csak a műszaki adatokat nézzük, akkor ennek az árat erősen le kellene szorítania. Ám mivel a Cambridge Audio valóban minőséget alkotott, olyat, ami a zenéhez is méltó, sajnos az árát sem lehetett a legolcsóbbak közé ejteni.
Második lépésben kiszórták a felesleges szolgáltatásokat, ami az Azur 351R-t még inkább a legolcsóbb típusokhoz teszi hasonlatossá. Ezt kiegészítve az egyszerű vonalú, szürke előlappal, a Cambrige Audio el is vesztette a számháborút. Ha azonban bekapcsoljuk az erősítőt és összehasonlítjuk legfőbb konkurenseivel, akkor csak vakargatni fogjuk a fejünket, hogy a többieknek hogyan van mersze minket így félrevezetni? Hiszen itt van az erősítő, ami pontosan azt tudja, amire szükségünk van.
Műszaki adatok
Teljesítmény: |
5x50 W (8 Ohm, 5 csatornát hajtva)
2x70 W (8 Ohm, 2 csatornát hajtva)
|
Frekvenciaátfogás: |
10 Hz-20 kHz (+0,-1 dB!) |
Teljes harmonikus torzítás: |
<0,006% 1 kHz-en |
Hangfeldolgozás: |
Cirrus Logic CS42518 24 bit 192kHz CODEC mozi csatornákhoz +
24 bit 2 csatornás A/D átalakító
Cirrus Logic CS497024 Dual 32 Bit DSP térhangzáshoz
|
Formátumok: |
Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus, Dolby Digital, DTS, DTS-HD, DTS-HD High Resolution Audio |
HDMI csatlakozók: |
4 db bemenet és 1 db kimenet (HDMI 1.4a) |
Tápegység: |
500 watt, toroid |
Maximális áramfelvétel: |
500 watt |
Készenléti áramfogyasztás: |
<0,5 watt |
Méretek: |
430x330x100 mm |
Súly: |
8,2 kg |
Ár: |
219 990 Ft |
Mérleg
+ Diamikus házimozi hangzás, ami messze felülmúlja azt, amit a specifikációkban emlegetett 50 wattól elvárnánk
+ Házimoziban és sztereóban is meglepően könnyű és élvezetes hangzás
+ Különlegesen jó sztereó teljesítmény, amit bátran ajánlunk zenei célokra is
+ Nagyon egyszerű kezelhetőség
- A távszabályzó tervezésénél túl sok hangsúlyt kapott az egyszerűsítés és túl keveset az ergonómia
- Egyszerű megjelenésű OSD
- A digitális hangformátumok felismerése lassú, így műsor elején közel egy másodpercnyi hangról lemaradhatunk
Szubjektív vélemény
Hangminőség házimozira: |
5 csillag |
Hangminőség sztereóra: |
5 csillag |
Kivitel: |
4,5 csillag |
Kezelhetőség: |
4,5 csillag |
Szolgáltatások: |
4 csillag |
Ár/érték arány: |
4,5 csillag |
forrás: www.av-online.hu