Quantcast
Channel: BLOG
Viewing all 622 articles
Browse latest View live

HiDiamond Diamond 1/2 és 2/2 - hangfal, összekötő kábel teszt

$
0
0

HiDiamond Diamond 1, Diamond 2, hangfal és rca kábel teszt

 

A római székhelyű (és erre roppant büszke) olasz HiDiamond választékából először középtájról hallgattam meg egy szettet, ami nagyon bejött nekem, így most kíváncsian várom, mit nyújtanak a márka belépő modelljei, nevezetesen a Diamond 1 és 2 interkonnektek, valamint a Diamond 2 hangszórókábel.

A manufakturális módszerekkel dolgozó gyártó nagyon alapos minőségbiztosítási rendszeréről, a kábeleikben alkalmazott réz vezetők speciális négyszeri kiégetéséről (4VRC technológia) valamint a különleges szigetelőanyagukról már írtunk a cégről szóló hírben és a korábbi tesztben, úgyhogy ezeket a részleteket most már kihagynám ebből a cikkből. Aki esetleg nem olvasta őket, a vonatkozó írásokat megtalálja itt és itt.

Az igényes aranyozott RCA dugókkal szerelt Diamond 1 összekötőkábel az 1-9-ig terjedő interkonnekt választék belépő tagja. 6 mm-es fekete színű fonott külső köpenyében kettő 4VRC réz vezető található, míg az XLPE szigetelés a teflonnál százszor hatékonyabb védelmet biztosít számára. A kábel kapacitása maximum 126 Pf/m, a vezető ellenállása 12 Ohm/ 100 m, az árnyékolás ellenállása pedig 3,3 Ohm/100 m.

 HiDiamond Diamond 1, Diamond 2, hangfal és rca kábel teszt

 

A rangsorban őt követő Diamond 2 immáron 7 mm-es fekete színű fonott külső köpenyében kettő 4VRC réz vezető található, a szigetelése pedig ugyanúgy a különleges XLPE anyagból készült. A kábel kapacitása maximum 126 Pf/m, a vezető ellenállása 7,5 Ohm/ 100 m, az árnyékolás ellenállása pedig 3,1 Ohm/100 m.

 HiDiamond Diamond 1, Diamond 2, hangfal és rca kábel teszt

 

Az alulról a második Diamond 2 hangszórókábel belsejében 2 szál 4VRC réz vezető található a szokásos XLPE szigetelés hathatós védelmében. A kábel maximális kapacitása 114 Pf/m, míg a vezetők ellenállása csupán 4,95 Ohm/100 m.

A múltkori, remélhetőleg nem túl hosszúra sikeredett eszmefuttatás konklúziójaként a HiDiamond összekötő és hangszórókábeleket végül egy rendszernek tekintve hallgattam meg, s nem tettem másként a mostani alkalommal sem. Elsőként a Diamond 1 interkonnekt szerepelt a Diamond 2 hangszórókábellel, majd ezután következett a Diamond 2 összekötőkábel, ami azt mutatta meg, milyen különbségek vannak a márka kettő belépő szintű interkonnektje között.

Annyi már a HiDiamond kábelekkel való első találkozás alkalmával egyértelműen kiderült, hogy a kábelek az átengedő karakterű típusok közé tartoznak, s ez természetesen nincs másként a belépő szett esetében sem. A színvilág nyílt, tiszta és világos, sok a részlet, a hangkép alsó fertályát pedig erőteljes és kottázhatóan pontos mélyek jellemzik. A frekvencia átviteli sáv nagyon széles és a különböző frekvenciák egyensúlyban vannak benne, egyik sem akar előnyhöz jutni a másik kárára. Az izgalmas színvilág és az alapvetően friss hangulatú megszólalás kellőképpen felkelti és fenntartja az érdeklődést, izgágaságba azonban nem csap át, így hosszabb távon sem válik fárasztóvá. A zenei részletek és a különböző akusztikai információk jókora bőségben áramlanak, ennek köszönhetően a gyártó nagyobb típusaihoz hasonlóan a kottazörgések, szuszogások és széknyikorgások rajongói is a kedvüket lelhetik a produkcióban. 
A színpad széles és mély, a zenészek levegősen helyezkednek el rajta, az énekesek pedig középről és jó hátulról dalolnak, pont úgy, ahogy a nagykönyvben meg van írva.

A Diamond 1-et kicserélve a Diamond 2-re a legfőbb jellemzők, amelyek ezek szerint családi sajátosságnak tekinthetők, nem változnak, azonban a hangkép egyértelműen lágyabbá, kellemesebbé és kifinomultabbá válik. Visszatekintve a Diamond 1 szikárabb és kissé szárazabb volt, a 2-es típus koherensebb, érettebb és komplexebb hangzást nyújt a frissesség, lendületesség és az izgalmas, nyílt színvilág megtartása mellett. A két kábel érezhetően egy „alomba” tartozik, a fejlődés azonban elvitathatatlan, a több mint 50%-nyi árkülönbséget olyan valós nyereségért fizeti ki az ember, ami gyakorlatilag már a legelső pillanatokban megmutatkozik.

Érdekességképpen a kábeleket kipróbáltam az éppen nálam lévő Advance Acoustic Xi-90-es erősítővel is, és a kicsi Gyémántok új lendülettel ruházták fel az alapvetően a finomságaival hódító készüléket. A bőréből persze nem bújt ki teljesen, de mindenképpen dinamikusabb és élettelibb lett; azoknak tehát, akik egy kicsit ebbe az irányba szeretnék hangolni a készülék hangzását, a HiDiamond kábelek is érdekes alternatívák lehetnek.

A gyártó középkategóriájának sikeres bemutatkozás után most a belépő típusok is nagyon szépen szerepeltek, lényegileg ugyanazokat a pozitívumokat bemutatva, mint a drágább testvéreik. Hasonló karakterük révén ők is legfőképpen a nagyjából rendben lévő rendszerekhez ideálisak, és általános karakterük, valamint az AA erősítővel nyújtott produkciójuk alapján úgy gondolom, hogy a csöves készülékekhez is nagyon jó választások lehetnek.


HiDiamond Diamond 1 IC
Ár: 19.990,- Ft

HiDiamond Diamond 2 IC
Ár: 31.990,- Ft

HiDiamond Diamond 2 hangszórókábel 
Ár: 113.990,- Ft


Stream Audio
www.streamaudio.hu

forrás: www.hifipiac.hu


Marantz NA6005 hálózati zene lejátszó a láthatáron

$
0
0

marantz na6005 hálózatos zene lejátszó

A Marantz,  mint a fejlett audio technológiák világszerte vezető cége bejelentette az új NA6005 Network Audio Player-t, amely kiegészíti a már régebben  bemutatott  PM6005 és CD6005  erősítő / CD lejátszó párost. A jövevény szinte korlátlanul megnyit egy új világot a digitális zenei forrásokhoz a meglévő, szeretett sztereó komponensek számára. Figyelemre méltó, hogy az NA6005 funkciói között megtalálható a fedélzeten a WiFi és a  Bluetooth  technológia,  valamint  a  különleges Marantz   audio  technológiák  végső csatlakozási  lehetőségeket  és egyidejűleg a legjobb hangzást biztosítják.

 marantz na6005 hálózatos zene lejátszó

Az NA-11S1 és az NA8005 nagytestvérek alapjaiból született: az új NA6005 tőlük örökölt egy csomó referencia szintű technológiát az igényes, de mégis árérzékeny zenerajongók örömére. Hogy garantálja a világhírű Marantz  minőséget, a burkolat nagyon merev, a tápegység extra erős és az audio alkatrészek szigorúan válogatottak. A büszke tulajdonosok élvezhetik a zenét annak hamisítatlan tisztaságában, köszönhetően a NA6005 high-class Digital/Analog átalakítójának és az egyedi kimeneti fokozatának. Az audio rész egy hibrid konfigurációban tartalmazza  a Marantz  exkluzív HDAM és HDAM-SA2  áramköröket,  így biztosítja egyidejűleg az alacsony zajszintet és a nagy sebességű, részletgazdag és egyben erőteljes zenelejátszást.

 

marantz na6005 hálózatos zene lejátszó

 

A beépített WiFi vagy Ethernet  port-on keresztül az NA6005 csatlakozik az otthoni hálózathoz és hozzáférést biztosít több ezer internetes rádióállomáshoz,  valamint a népszerű zenei streaming szolgáltatáshoz, a Spotify Connect-hez  is. Fel van szerelve az Apple AirPlay-el, így a felhasználók streamelhetik az  iTunes zenéiket akár egy Mac-ről vagy PC- ről,   valamint   közvetlenül   az   iPhone,   iPad   vagy   iPod   touch   készülékekről.  Köszönhetően    a   DLNA   1.5 kompatibilitásnak,  a  zene  szerelmesei elérhetik  a  helyi fájl  könyvtárakat  a  Network  Attached  Storage  eszközökön (NAS), vagy a média szerveren. Az NA6005 támogatja  számos audio fájltípus lejátszását, beleértve a WAV, WMA, MP3 és AAC formátumokat.  Sőt, le tud játszani nagy felbontású audio fájlokat, beleértve a DSD2.8MHz  / 5.6MHz, FLAC  192/24,  192/24  WAV,  AIFF  és ALAC  formátumokat  - a  tökéletes audio  minőség  érdekében.  A Gapless

marantz na6005 hálózatos zene lejátszó

Playback támogatás által biztosítva van egy élő koncert, vagy a klasszikus felvételek folyamatos lejátszása is.

 Az előlapi USB bemenet  képes még tovább bővíteni az NA6005 zenei látókörét, így a felhasználók hallgathatják  az iPhone és iPod audio-t a digitális kapcsolaton keresztül és élvezhetik a zenét annak teljes részletességében és gazdagságában  az otthoni  audio  rendszer  révén. A finom  zenei részletek visszaadását az NA6005 fejlett áramkörei teszik lehetővé. A beépített Bluetooth által a legkülönbözőbb támogatott  eszközöket egyetlen érintéssel tudjuk csatlakoztatni. Mindemellett  van a hátlapon  egy optikai digitális bemenet  a TV készülék, vagy a set-top-box cstlakoztatásához.  Ezt  a  sokoldalúságot rendkívül  könnyen  kezelhetjük a  nagyméretű  kijelzőn, vagy az új dedikált Marantz  HiFi Remote App segítségével. Mindez varázsolja az NA6005-öt egy nyitott ajtóvá, amin keresztül elérhetünk számtalan zenei állomást, podcastot, dokumentum  csatornát is - mindezt a lehető legjobb hangminőségben.

marantz na6005 hálózatos zene lejátszó

 

Ez a Network Audio Player tökéletesen kiegészíti a nemrég  bemutatott  Marantz  6005-ös szériához tartozó  PM6005 erősítőt és a CD6005 CD lejátszót. Az NA6005 fekete, vagy ezüst-arany színekben lesz elérhető februártól a hivatalos Marantz  kereskedőknél.

marantz na6005 hálózatos zene lejátszó

 

NA6005 Network Audio Player WiFi és Bluetooth funkcióval – Fontosabb jellemzők

 

•   Kiváló minőségű hangzás az egyedi Marantz  mérnöki tervezés által

•   Analóg audio áramkörök a kiváló minőségű hangzás érdekében: Marantz  HDAM-SA2

•   Beépített Wi-Fi és Bluetooth, kettős antenna

•   WiFi-megosztás és gyors WPS csatlakozási lehetőség

•   DLNA hálózati zenei streaming, AirPlay, Internet Radio és Spotify Connect

•   Nagy felbontású audio lejátszás, beleértve a DSD2.8 & 5.6MHz, FLAC 192/24, 192/24 WAV, AIFF, ALAC

formátumokat, hézagmentes lejátszás támogatás

•   DAC üzemmód a digitális optikai bemeneten és USB-A előlapi bemenet

•   192 kHz / 24bit D/A konverter

•   Kiváló minőségű alkatrészek

•   Teljesen diszkrét fejhallgató erősítő Marantz  HDAM-SA2-vel

•   Környezetbarát: Auto készenléti üzemmód, alacsony energiafogyasztás készenléti módban

•   Rendszer távvezérlő az erősítőhöz és a hálózati lejátszóhoz

•   Egyszerű kezelés a nagy, 3-soros előlapi kijelző és az új Marantz  HiFi Remote App által

Marantz HD-DAC1 fejhallgató erősítő és D/A konverter

$
0
0

Marantz HD-DAC1 fejhallgató erősítő teszt

Kompakt elegancia

A világot elárasztották a fejhallgatók, most pedig ABC sorrendben megindultak a fejhallgató erősítők is!Épp az M betűnél tartunk, egy japán szépséggel ismerkedtünk meg, mely egyébként egész komoly DAC chippel is büszkélkedhet. Ő volna a Marantz HD-DAC1.

 marantz-hd-dac1-fejhallgató-erosítő-d/a-konverter

 

Régen nagy divatja volt a mikro méretű hifi komponenseknek, a japán cégek különösen termékenyek voltak e kategóriában. Ezúttal a Marantz nem kazettás decket, se nem végfokot kínál ilyen pöttöm méretben, hanem fejhallgató erősítőt. Ahhoz képest a HD-DAC1 kicsit molettnek számít, hiszen korábbi cikkeinkben már öngyújtó, vagy mobiltelefon nagyságú készülékeket is bemutattunk. Igen ám, de a jelenlegi főszereplő egy fejhallgató erősítő, ugyanakkor kijelzővel, távvezérlővel, moduláris tápaljzattal felszerelt, széles funkcionalitású DAC is. A benne lévő chip egy 192 kHz/24 bit mintavételezésű CS4398 típus, mely kiegészül a Marantz saját fejlesztésű HDAM-SA2 moduljaival. Tehát tesztalanyunk nem csupán erősíti több forráseszközünk jelét, hanem fel is dolgozza és stúdió minőségben, jitter-mentesen dekódolja a beérkező hanginformációt.

 

marantz-hd-dac1-fejhallgató-erosítő-d/a-konverter

 

Kicsomagolás

HD-DAC1 viszonylag nehéz, 11 kilós dobozban került hozzánk, melyben keleties kiosztásban (hungarocellbe ágyazott, vékony ragasztószalaggal lezárt tasakokban) találtunk vaskos felhasználói kézikönyvet, hagyományos méretű és minőségű távvezérlőt, no meg persze magát az erősítőt. A HD-DAC1 készülékháza szemgyönyörködtető, hozzánk az ezüstszínű érkezett, de gyártják feketében is. Az oldalsó, retrós, fahatású lemezek elképesztően jól néznek ki a valóságban, ráadásul még polírozottak is, így a termék minden szemszögből megcsillan valahol. Az előlapon két apró, de jól kezelhető potméter található, az egyikkel bemenetet, míg a másikkal a hangerőt állíthatjuk. Velük kellemes összképet alkot a gyártó jellegzetes „Porthole” kijelzője, mellyel felső kategóriás hifi készülékein is találkozhattunk már. Ezen kívül egy aranyozott, 6,3 mm-es Jack fejhallgató kimenet és egy USB aljzat, továbbá egy dedikált rendszermenü és egy ki/bekapcsoló gomb tarkítják az előlapot.

marantz-hd-dac1-fejhallgató-erosítő-d/a-konverter

 

Még a HD-DAC1 talpacskái is egészen jó minőségűek, az illesztések pontosak és a csatlakozók szerelése is precíz, semmi lötyögés, zörgés nem volt érezhető. A hátoldalon egy 3,5 mm-es sztereó Jack aljzatot találunk, mellette négy digitális (koaxiális, két optikai, USB B) bemenet található. A HD-DAC1 két analóg sztereó RCA kimenettel rendelkezik, melyekből az egyik fix, a másik pedig vezérelhető jelű. Utóbbinak köszönhetően a terméket sztereó előerősítőként is használhatjuk, ami későbbiekben hasznos lehet.

marantz-hd-dac1-fejhallgató-erosítő-d/a-konverter

 

Beüzemelés, használat

HD-DAC1 bő két hétig vendégeskedett nálunk, mindvégig Sennheiser HD 600fejhallgatóval használtuk, illetve rövid ideig bekötöttük egy hagyományos hifi láncba is, melyben B&W CM6 S2 hangfalak keltették a hangokat. A gyárilag mellékelt tápkábelt ki se csomagoltuk, helyette az IsoTek EVO3 Premier típust vettük elő, a számítógépet Furutech GT2 Pro USB kábellel csatlakoztattuk.

marantz-hd-dac1-fejhallgató-erosítő-d/a-konverter

 

Használat közben csak egyszer kellett a használati utasításhoz nyúlnunk, az USB bemenetről való lejátszáson kívül, minden magától értetődött. Egyébként, mint kiderült, a HD-DAC1USB-s adathordozóról, a főkönyvtáron belül csak 8 mappát képes észlelni, ha ennél többet tárolunk a pendrive gyökerében, azokat egyszerűen nem teszi láthatóvá. Mi sem értjük, de ettől függetlenül az iOS mobileszközről való lejátszás kiválóan működött, tehát adott esetben egy iPod vagy iPhone, illetve iPad is lehet audiofil minőségű zenéink tárolója.

Egy másik apróság (és ezzel véget is ér a szőrszálhasogatás) a kijelző, ami jó, hogy rendelkezésre áll, jól is néz ki, ám USB lejátszásnál a rövid karakterhosszúság miatt, nehéz tájékozódni a hosszabb elnevezésű mappák és zenefájlok között. Persze erre is van megoldás, használjunk rövidebb mappaneveket. Ettől függetlenül a termék összes többi része remekül sikerült. A számítógépes kapcsolat működéséhez le kellett töltenünk egy pár megás meghajtó programot a gyártó weboldaláról, melynek telepítése után azonnal láthatóvá vált számítógépünk hangeszközei között a HD-DAC1. A megfelelő mintavételezési frekvencia kiválasztása nem korlátozta a terméket, szükség esetén át tudott váltani 192-ről 96 kHz-re, ám 48 kHz-ig nem volt hajlandó magától „lealacsonyodni”, de ettől még szép hangokat hallhattunk.

marantz-hd-dac1-fejhallgató-erosítő-d/a-konverter

 

Hangminőség

Végighallgattuk azt is, ahogy a hátborzongatóan jó minőségű audiofil SACD-ről bedigitalizált felvételen Olivier Latry eljátssza orgonán Rachmaninov-ot, a saját ízlése szerint. Az élmény egészen döbbenetes volt. Hangerőben kicsit tovább merészkedtünk a kelleténél, a potmétert jócskán feltekertük olyan szintig, amit tesztelés közben már nem nagyon szoktunk elérni, saját hallásunk épsége miatt. A felvétel sejtelmesen kibontakozó elején tele volt a templom levegőjében úszkáló nehéz, lassú, csupa 20-30 Hz körüli effektusokkal, amiktől még egy profi mélyláda is táncolni kezdett volna. Csakhogy mi fejhallgatót használtunk, amitől változott az egyenlet, jóval lazábbak és légiesebbek a basszusok, ugyanakkor a Marantzszigorúsága megszilárdította a Notre Dame akusztikáját. Mindeközben hallani kezdtük, ahogy valahol, a távolban ülő Olivier lábai alatt kopognak, lötyögnek az alsó regiszterek pedáljai. Ez olyan hajszálvékony hanginformációnak számít, amit hagyományos hangsugárzókon, csak gyomorrengető basszusok mellett lehetne észrevenni – ha egyáltalán észreveszi bárki. Apró érdekesség, hogy frissen bekapcsolva a HD-DAC1 és a HD 600 is kissé fásultan, mesterkélten reagáltak egymásra, de mire Rachmaninov végére értünk, már jócskán „bemelegedett a hang”, lágyabbá és áramlóvá változott a zene. Ezt csak azoknak nem árt tudni, akik frissen kipróbálnák a HD-DAC1-et, várjanak egy pár percet, amíg a fejhallgatóés az elektronika is bejáratódik!

marantz-hd-dac1-fejhallgató-erosítő-d/a-konverter

 

A száraz, kimért és pontos karakter nagyon jónak bizonyult Joe Satriani 1995-ös lemezén is, egyébként nagyszerű album, aki szereti a profin kevert, virtuóz blues-zal vegyített, progresszív metált, annak bátran javasoljuk. A kissé recsegős, amerikai ízlés szerint finomhangolt Ibanez gitárhang nagyon pontosan és élethűen szólalt meg. Mindeközben minden zenész szépen elkülönült egymástól, nem volt olyan érzésünk egy pillanatig sem, hogy összeroskadna, tompulna a felvétel. A HD-DAC1 hangja határozott, harapós, de nem harsány, nem hideg, és nem mosott. Remekül kirajzolódott minden hang külön-külön, ha a felvétel kellően jó volt. Ezzel a készülékkel csak jó minőségű zenét érdemes hallgatni, különben hiába visszük haza, a digitális tömörítésből eredő hibákat azonnal felfedi.

HD-DAC1 tehát profi módon ábrázolja a részleteket, sztereó tér szempontjából is igen tehetséges, és közben egészen csekély melegséget is kölcsönöz a basszusoknak, hogy azért mégse nevezhessük fagyos stílusúnak. Az igazán high end készülékek hallgatásakor már kizárólag a zenére koncentrálhatunk, nem érződik a köztes rétegek, élményblokkoló elektromos hibák függönye. A Marantz ezt az élményt szinte tökéletesen megadta, az alaposan lecsupaszított zenében nehéz volt lelepleznünk saját karakterét. Többnyire nem is lehet érzékelni a HD-DAC1 egyéni ízét, mindössze annyi tűnt fel, hogy a felvételek a megszokottnál szebben, a magas frekvenciák a vártnál megfogottabban és kiélezettebben jelentek meg. Szerencsére, a HD 600 meghálálta a fegyelmezett, kíméletlenül tolmácsolt frekvenciákat, és egy pillanatra sem vált bántóvá. Akik kacsingatnak az extra nagy felbontású DSD fájlok világa felé, azoknak nem árt tudni, hogy a HD-DAC1 támogatja a 2,8 valamint 5,6 MHz-es verziók lejátszását is.

 

Konklúzió

Marantz annak köszönheti sikerét (túl a remek hangon), hogy termékeit mai napig meghagyta a régi idők pompájában. Nem igazi retróra gondolunk, hiszen a HD-DAC1 sem olyan, mint a nagyink rádiója (tisztelet a kivételnek). Pontosan úgy néz ki, mint egy vérbeli hifi termék, ami nagy múltú cégtől származik. Leszámítva a cikkben leírt, elhanyagolható negatívumokat, örömmel teszteltük ezt a kis ékkövet. Nehéz a dolga azoknak, akik mostanában vásárolnának fejhallgató erősítőt, hiszen a kínálat túlnyüzsgő. Mai cikkünk szereplője azzal tűnik ki a tömegből, hogy nem csak a hideg indusztriális módon tálalja, amit tud, hanem kis szépséget, exkluzivitást is kelt oldalsó falemezeivel és halkan kattanó reléivel. Aki 2015-re tervezi audiofil hangminőségű, DAC-kal egybeépített, fejhallgató erősítő vásárlását, annak érdemes felírni a listájára, és kipróbálnia ezt a modellt, az itthoni márkaboltok valamelyikében.

 

Marantz HD-DAC1 fejhallgató erősítő

Műszaki adatok

DAC típusa: Cirrus Logic CS4398
HDAM verzió: HDAM+HDAM SA2
Mintavételezési frekvencia: 192 kHz/24 bit
Analóg bemenet: 3,5 mm sztereó Jack
Digitális bemenet: koaxiális, 2 db optikai, USB B (hátoldal), USB A (előlap)
Analóg kimenet: 6,3 mm-es sztereó fejhallgató Jack, előerősített fix vonalszintű sztereó RCA, hangerő-szabályozott sztereó RCA
THD: 0,0012 %
Jel/zaj viszony: 106 dB
Frekvenciatartomány: 2 Hz-20 kHz
Fejhallgató erősítő kimeneti teljesítmény: 800 mW/32 Ohm
Teljesítményfelvétel: 35 watt, készenlétben 0,3 watt
Méretek: 250x78x250 mm
Tömeg: 5 kg
Ár: 249 990 Ft
   

Mérleg

 + Nagyon igényesen összeszerelt, szép készülék, amit nem csak nézni, hanem használni is jó

 + Abszolút precíz, high end hangzásvilág, aminek köszönhetően a termék maradéktalanul helytáll vetélytársaival szemben

 + Hasznos extrák: használhatjuk később előerősítőként, a távvezérlő kellően nagy, és a mobileszközről való USB lejátszás is sokaknak jó támogatás lesz

 - A kijelző lehetne korszerűbb, azaz nagyobb felbontású és informatívabb, a termék profi alkatrészei és jellemzői között ez a komponens valahogy ódivatúnak tűnt

 - USB csatlakozóról, a főkönyvtáron belül csak 8 mappát lát a készülék

Szubjektív vélemény

Hangminőség: 5 csillag 
Kivitel: 4,5 csillag 
Szolgáltatások: 5 csillag 
Ár/érték arány: 4,5 csillag 

 forrás: www.av-online.hu

Cambridge Audio Azur 851N hálózati zene lejátszó és D/A konverter

$
0
0

Cambridge Audio  zászlóshajója

 

2015 január 6. Ezen a napon mutatta be a Cambridge Audio az Azur 851N zászlóshajó hálózati lejátszóját Las Vegasban a CES kiállításon. A korábbi többszörös díjnyertes Azur 851-es szériában is hat új termékkel rukkoltak ki.

cambridge-audio-851n-hálózati-zene-lejátszó

A 851N azoknak a zenerajongóknak jelent tökéletes választást, akik nem akarnak kompromisszumot kötni a hangminőség és a rugalmas felhasználás között. Minden népszerű formátumot képes lejátszani 24 bit 192 kHz-ig. Az intelligens rendszere minden beérkező formátumot felskáláz 24 bit 384 kHz-re, és csak ezt követően végzi el az analóg dekódolást.

cambridge-audio-851n-hálózati-zene-lejátszó

A 851N mindenben követi az Azur széria filozófiáját. Ultra merev fém váz, és rugalmas használat. A teljesen új 11 cm-es színes kijelzőn az album képek is megjelennek, emellett az új Cambridge Connect App alkalmazásokat egyenesen neki találták ki. Akár Apple iOS, akár Android operációs rendszert alkalmazó mobil eszközről is vezérelhető.

Kivételes képességei, és a hangminősége tökéletes választássá teszik a digitális korunk Hi-Fi rajongói számára. Mindenféle digitális forrás csatlakoztatható hozzá, és ezeken tökéletes hangminőségre képes.

Vezetékes, vagy vezeték nélküli kapcsolatot is támogat az UPnP funkcióval. Az otthoni hálózat bármely rendszer elemén tárolt zenei anyagokat, vagy a NAS meghajtót is támogatja. Három USB bemenetet kínál a külső merevlemez, vagy pendrive csatlakoztatásához. Két Toslink optikai, és két koaxiális digitális hagyományos bemenete mellett AES/EBU szimmetrikus bemenetet, és aszinkronizált USB Audio bemenetet is található rajta.

Az aszinkronizált USB Audio 24 bit 192 kHz formátumig támogat minden számítógépen, vagy laptopon tárolt zenei fájlt, így alkalmazható, mint magas minőségű külső hangkártya

 cambridge-audio-851n-hálózati-zene-lejátszó

Az Apple Airplay funkciót külön megvásárolható BT100 aptX Bluetooth adapteren keresztül használhatja, így minden Bluetooth funkcióra képes eszköz műsorforrássá válik. A kedvenc alkalmazásán keresztül játszhatja le a streaming anyagokat kényelmesen, kimagasló minőségben.

RCA, és szimmetrikus XLR analóg kimenetek, valamint digitális AES/EBU, Toslink optikai, és koaxiális kimeneteivel bármely rendszer elemhez könnyedén csatlakoztatható. Az RS232 port pedig az okos otthon vezérlés módokat támogatja.

Gyakorlatilag minden népszerű formátum kodeket tartalmaz: WMA, MP3, AAC, HE AAC, AAC+, Ogg Vorbis, és a veszteség mentes 24 bit 192 kHz FLAC, ALAC, WAV, AIFF formátumok mindegyike lejátszható továbbá kezeli a DSD formátumokat. A Spotify Connect, Pandora, Rhapsody, BBC iPlayer Radio, és természetesen az Internet rádió alkalmazások mindegyike elérhető.

A Spotify Connect a Spotify Premium tagok számára minden létező Spotify zene, és lejátszás lista elérhető kiváló hangminőségben. A Spotify App ráadásul képes vezérelni a 851N lejátszót. A Spotify így még soha nem szólt!

Mindegy a fájl típusa, mindegy a forrás, a 851N második generációs Adaptive Time Filtering (ATF2) felskálázás után a hangminőség csodálatos lesz. Az ATF2 rendszer minden bemenetről felskálázza a hanganyagot 24 bit 384 kHz mintavételezésre, így a legapróbb részlet sem, sikkad el, emellett virtuálisan érzéketlen lesz a bemenet a jitter hibákra.

Az iker Analog Devices AD1955 DAC egységek Dual Differential elrendezésben a legjobb analóg konverzióra képesek. Mivel a bal és jobb oldal külön kerül feldolgozásra, a sztereó csillapítás az elérhető legmagasabb szintű.

Az audiofil topológiának elengedhetetlen része a toroid nagyméretű trafó, amely tökéletes tápellátást biztosít az egységek számára. Igazi zászlóshajóhoz méltó felszereltség.

A beépített digitális erősítőket egyedi kódolású 32 bites Blackfin DSP kezeli, és egészen az utolsó pillanatig megtartja annak digitális formátumát, hogy elkerülhető legyen az analóg jel zajszennyezése. Mint látható, a 851N nem csak egy hálózati lejátszó, hanem egy igazi high-end digitális előerősítő is. Ideális partnere lehet az Azur 851W végerősítőnek, vagy bármely magas kategóriás végfoknak

Rendkívül fontos, hogy a 851N nem alkalmaz semmiféle bitcsökkentést a hangerősség szabályzásakor, mivel az csökkentené a lejátszott hang minőségét is. A hangerő szabályzást a Blackfin DSP végzi el, és ez így garantálja a jel integritását.

Nagy teljesítményű processzor, elegáns megjelenés, lélegzetelállító bemutató, teljesen fém készülékház

Az új nagy teljesítményű processzor 24 bit 192 kHz streaming lehetőséget biztosít a WiFi kapcsolaton keresztül, emellett a beállítás módja is nagyon felhasználó barát. Akár a 4,3 inches TFT színes kijelzőt, akár a megújult Cambridge Connect alkalmazást akarja használni vezérléskor az Apple, vagy Android készülékről, minden lehetséges.

A 851-es Azur széria a Cambridge Audio legmagasabb kategóriája, ezért minden készülék tervezésekor kiemelt figyelmet kap az audiofil érzés. Hogy jól érzékelhető legyen a különbség, a tervező csapat kép angol bázisú streaming szolgáltatóval is kapcsolatba lépett, hogy tökéletes készüléket tervezhessen. A vezérlés alkalmazások egyszerű kezelése, és a kimagasló hangminőség nagyrészt ennek a közös munkának köszönhető. Az új vezérlés alkalmazás gyakorlatilag feleslegessé teszi a mechanikus gombokkal történő készülék kezelést, ha mindent a fotelből szeretne vezérelni. A tökéletesen természetes hangzás, és a minden részletre kiterjedő figyelem teszi a 851N készüléket a kategória legjobb választásává.

Az első negyedév végén már nálunk is elérhető lesz a készülék. Ajándékozza meg magát azzal, hogy eljön, és meghallgatja.

 

Cambridge Audio CX széria - a modern audiophile sorozat

$
0
0

A Cambridge Audio CX szériás High-End készülékeit a digitális korunkban a szórakoztatásra tervezték. Egyesíti magában a tradicionális hifi kiválóságát, és a több mint 40 év digitális fejlesztéseit. Mit jelent ez? Egy precíz, részletező audio bemutatót, amelytől a lélegzete is elakad, továbbá kompatibilitást minden digitális zenei formátumához

cambridge-audio-cx-sorozat

A CX széria pontosan olyan jól szól, mint amilyen csodálatos a megjelenése. A slim kialakítás alacsony rezonanciás készülékháza elengedhetetlen a hangminőség magas szinten tartásához. Azonnal fel fog tűnni a szép színes kijelző, az elegáns, könnyen használható kezelő felület. A legújabb alkalmazásokkal táblagépről, vagy okos telefonról is vezérelhető.

cambridge-audio-cx-sorozat

Szeretettel, óriási szakértelemmel, és rengeteg munkával készítették ezeket az angol tervezésű készülékeket a világ meghódítására. A CX szériában egyesül több évtized kemény munkája, fejlesztési eredménye, és tesztelése. Meg fogja hallani a különbséget minden Cambridge Audio készülék hallgatásakor.

cambridge-audio-cx-sorozat

Hisznek abban, hogy nagy dolgot alkothatnak a zenét, a Hi-Fi világát, és a formatervezést egyformán hitvallásuknak tekintő emberek. Biztos lehet abban, hogy ugyanolyan örömmel fogja hallgatni a CX szériát, mint az alkotó gárdája.

 

CX A60/CX A80 integrált erősítők

AC X széria erősítői a fejlesztő műhely kedvencei voltak. A csapat úgy tervezte meg őket, hogy minden zenei stílus erőssége legyen. Az erősítők hozzá fogják segíteni a hang új dimenziójának megismeréséhez

Erő, pontosság, és digitális csatlakozások

CX A80

A CX A80-at hallani kell, hogy elhiggye. A 80 wattos csatornánkénti kimeneti teljesítmény hihetetlen részleteket tár fel szuper hatékonyan a szimmetrikus A/B osztálynak köszönhetően. A különálló dual mono toroid trafó tekercselés mód alacsony fluxus veszteségű. Az apró részletek összessége hihetetlen uralmat, és színpad megjelenítést biztosít nagyon sokféle hangfal típuson.

cambridge-audio-cx-sorozat

DacMagic stílusú digitális bemenetek, és digitális analóg konverzió

A zenekedvelők muzsikába való belemerülését a CX A80 egy nagy teljesítményű DAC egységgel támogatja. A 24 bit 192 kHz WM8740 Wolfson chip a többszörösen díjnyertes DacMagic szériában mutatkozott be először. Két optikai bemenetet, egy koaxiális digitális bemenetet, és aszinkronizált USB Audio bemenetet kínál a készülék, amelynek extrém alacsony jitter paramétere a PC-ről, vagy a Mac gépéről is kiváló minőségű direkt lejátszást produkál. Egy külön megvásárolható BT-100 Bluetooth egységgel a CX A80 képessé válik az AptX minőségű streaming lejátszásra okos telefonról, vagy táblagépről.

CX A60

A Cambridge Audio CX A60 képességei összemérhetők a  CX A80 modellel. 60 wattos kimeneti teljesítményt, és A/B osztályú erősítést kínál, a szimplán tekercselt alacsony szórt fluxus jellemzővel felruházott toroid trafójával. Az USB Audio, és az XLR bemenetek kivételével minden csatlakozás alkalmazható rajta, ugyanúgy, mint a CX A80-on. A digitálisról analógra konvertáló egység mindkét készülékben egyforma.

cambridge-audio-cx-sorozat

 

CX R120/CX R200 AV receiverek

 

A CX R szériás AV receiverek az audiofil felhasználók zenei igényeinek kiszolgálását tűzik ki célul. Különleges hálózati lejátszás módokat, és 4K felskálázást vonultatnak fel a házimozi élmény fokozása érdekében.

CX R120

A készülék igazi diszkrét 120 watt csatornánkénti erősítője az audiofil hallgatókat segíti a házimozi élmények felfedezésében. Emellett a Stream Magic zenei streming modulja, amelyet a CX N hálózati lejátszóban is megtalál garantálja a kimagasló minőséget. Akár WiFi, vagy ethernet kapcsolaton keresztül játszik le zenét, a CX R120minden népszerű általános formátumot képes feldolgozni. FLAC, Apple Lossless, vagy WAV sem okoz problémát. USB merevlemez tartalom lejátszást használhat a Spotify streaming mellett.

cambridge-audio-cx-sorozat

Internet rádió adások, és AM/FM rádió vételre is képes a készülék. A DSD formátum támogatása kiváló minőségű SACD lejátszást tesz lehetővé a BluRay lejátszóról. Az audio bemutatás mód mellett említésre méltó a készülék vizuális teljesítménye. A HDMI 2.0 4K és 3D kompatibilis, és bármilyen jelet képes felskálázni 4K 1080p UHD formátumra. Támogatja a Deep Color funkciót, ezért az élethű szín megjelenítés garantált.

CX R200

A CX R200 a kisebb testvér minden kiváló tulajdonságát egyesíti egy zászlóshajó képességeivel. Ez nem merült ki abban, hogy a kimeneti teljesítmény 200 wattra nő, de 8 HDMI csatlakozással, és második zóna funkcióval is kibővül. Második HDMI kimenetéről a másik szobában elhelyezett monitorra is képes a kiválasztott forrás kép, és hanganyagát elküldeni. A zónákban akár egyforma, de eltérő források is kiválaszthatók.

Különleges sokoldalú felhasználás módja biztosítja akár a kettős erősítésű front hangfal meghajtást, vagy a zónához címezhető sztereó meghajtás módot. A dedikált Zone 2 előerősítő kimenet lehetőséget ad arra, hogy a második zónában elhelyezett erősítő rendszer vezérlése mellett az elsődleges zónában 7.2 csatornás installációt alkalmazhasson. A CX R200 új digitális HUB rendszere tökéletes rugalmasságot, és teljes zajmentességet garantál

CXN hálózati lejátszó

Harmóniát teremt a zene élvezete, és a hálózat lejátszás között. A CXN a hálózati formátumokat könnyedén kezeli, akár a merevlemez tárolóról, akár a streaming szervizekből szeretné hallgatni azokat. A minőség garanciája a többszörösen díjnyertes Stream Magic szériában bemutatott Core DAC technológia alkalmazása.

A Stream Magic többszörösen díjmentes technológiáját alkalmazva a CXN virtuálisan bármely formátum lejátszására képes. Az MP3-túl a 24 bit 192 kHz stúdió master minőségű FLAC, és a WAV formátum sem okoz problémát. És a minősége hihetetlen jó.

cambridge-audio-cx-sorozat

A vezeték nélküli lejátszás módok támogatják az internet rádió, a Spotify Connect, az AirPlay, és az aptX Bluetooth funkciókat. A CXN bármelyik vezetékes, vagy vezeték nélküli bemenetére érkező formátumot felskáláz 24 bit 384 kHz formátumra, amely maga az audio Mennyország. Ezt a jelet dolgozza fel a Wolfson WM8740 chipeket tartalmazó Dual Differential konfiguráció, amely elől az utolsó apró zenei részlet sem tud elrejtőzni.

Harmóniát teremt a zene szeretete, és a hálózaton keresztül való lejátszás módok között. A készülék gyönyörű 4,3 inches színes kijelzője mellett az ingyenesen letölthető Cambridge Connect App alkalmazást is használhatja. Az alkalmazás Apple, és Android operációs rendszereket is támogat. Böngészhet zenét a lemezborítókat, az előadókat, vagy akár a lejátszási listákat is, a bemutatás módja minden esetben tökéletes lesz.

CXC CD transport

Egysebességes transport, amelyet a zenei CD lemezek lejátszására optimalizáltak. A CXC modern hibajavító áramkört alkalmaz, amely CD lemez gyűjteményét csodálatos minőségben fogja lejátszani

A CDC speciálisan a CX szériás kiegészítőkhöz lett tervezve. A CD lejátszó tökéletes harmóniában tud együttműködni a CX A60, vagy CX A80 integrált erősítőkkel, vagy más magas kategóriás DAC egységekkel.

cambridge-audio-cx-sorozat

A CXC szíve a Cambridge Audio legendás S3 szervo design. A CD digitális adatok lejátszása egy modern hibajavítón keresztül történik, amely a lemez hangjaiba új életet lehel. A multi lejátszók, amelyek több formátumot képesek kezelni, a nyomába sem érhetnek.

Ha az analóg konverziót nem a CXC-vel szeretné végezni, a lejátszó képes a digitális formátumú hangjeleket kiadni, hogy a CX A erősítőkbe beépített magas minőségű Wolfson DAC konvertálja azokat analógra.

HiDiamond reference USB kábel teszt - audiocavi

$
0
0

HiDiamond Reference USB Audiocavi bemutató

árkategória: 500 EUR

A csoportos hallgatási tesztet kizárólag emberi hallással végeztük. A teszt eredménye hosszabb hallgatási tesztek benyomásai, amelyek személyes megítéléseket tartalmaznak a teljesség igénye nélkül.

hidiamond kábel, hidiamond high-end kábel, usb kábel, audio usb kábel

 

Olasz kiválóság

Minden USB kábel teszteléséhez Macbook Pro és Cambridge Audio DacMagic Plus, HRT Music Streamer II, vagy Rega DAC egységek közötti összeköttetéshez illesztettük be a teszt alanyait.

A teszt:

A HiDiamond kábelek már több tesztünkben szerepeltek, és magas minőségükkel, kedvező árukkal igazi best sellernek bizonyultak. Az olasz gyártó a katalógusában, és a web oldalán igazi tűzijátékot rendez a kábelekből. A kínálatukból most egy USB kábelt veszünk górcső alá. A teszt alanya klasszikus fonott szövet borítást kapott fekete alapon. A külső átmérője kb. 8 mm. Magas minőségű gumi alapú csatlakozó ház van mindkét végre igényesen felszerelve. A kábelen van jel haladás irány jelölés a gyártó logoja mellett. Ezt a kábelt a teszt során a Macbook Pro, és a Rega DAC közé illesztettük be, és az iTunes kínálatból küldtünk rajta át fájlokat. A hangzásban bekövetkezett változásokat egy átlagos, 7 Euro-ért beszerezhető 3 méteres kábellel hasonlítottuk össze.

Hogy megérthető legyen a jelentős árkülönbség, minden esetben igényes felvételeket választottunk az iTunes könyvtárból, és mindkét kábelen teszteltük a hangzást. Természetesen ahogy az már hagyomány nálunk, népszerű előadók dalaival is teszteltük a kábeleket, hogy pontosabban fogalmazhassuk meg a különbségeket az általánosan hallgatott zenei anyagok esetében is.

Olyan előadók hallgatásakor, mint Tom Waits, Marc Jordan, vagy David Sylvian a Reference USB azonnal jól érzékelhető különbséget okozott. Több tartományon azonnal eltűnt a digitális kompresszió érzése, és igazi analóg hangzás jelent meg, amely mentes volt a ridegség érzésétől, és csökkentett sávszélesség tartomány zavaró hatásától. A színpadkép túlnyúlt a hangfalak által behatárolt területen, és megjelent a magasság faktor. A vokál előttünk szólalt meg, tisztán, és megfelelő mélyhang tartalommal, pontosan úgy, ahogy azt egy CD, vagy vinyl lemezen lehet hallani.

hidiamond kábel, hidiamond high-end kábel, usb kábel, audio usb kábel

Nyilvánvaló az előny. A színpadképen ki kell emelnünk a művészek közötti távolság érzet kialakulását. Minden hangszer elfoglalta a pontos helyzetét, és ott is maradt. Az előadás mód könnyed, erőlködésmentes, a megrajzolt kép éles, és nem homályos.

Ugyanerre a felismerésre jutottunk akkor is,amikor egy sokkal komplexebb zeneművel szólaltattuk meg. Berlioz Concerto for piano and orchestra (RCA 2222) hallgatása során hatalmas a kihívás. Egy nagyzenekar húros, ütős, és fúvós hangszereinek előadása összetett színpad megrajzolását teszi szükségessé. A HiDiamond felvette a kesztyűt, és természetes módon jelenítette meg. Elképesztő volt az, hogy még az új futam előtti rövid csendet is hallani lehetett, érzékelhetővé vált a pillanat, amikor a művész a húrra tette az ujját.

A tonális átvitel komplex, és kerek. Sokkal több apró részlet jelent meg a magas tartományban, hangosabban, és tisztábban szólalt meg. Eltűnt a tömörítés érzése, a megtorpanás, és a digitális visszhang. Az alacsony frekvencia tartományban a wooferünk életre kelt. Tudni kell, hogy ez a felvétel igazi többrétegű mestermű, amely nélkülöz minden speciális effektet, és más hozzáadott, vagy elvett tartományt. A HiDiamond Reference tette a dolgát, átvitte a teljes zenei anyagot stílusosan, és zajmentesen.

Hogy több információt szerezhessünk be róla, Keith Jarrett, Bill Evans, és Colin Walcott számokkal is teszteltük. Ezek a felvételek aztán megmutatták a kábel igazi belső értékét. Pontosan úgy szólaltak meg, ahogy felvették őket, a finom részletekkel, az apró dinamikus változásokkal. Ez várható el egy zászlóshajó digitális kábeltől. A bemutatójára sokáig emlékezni fogunk.

Összefoglalás:

A kábelért kifizetendő összeg nem kevés, de ha megengedheti magának, egy pontos, következetes digitális kábelt kap érte, amely minden zenei stíluson képes feledtetni azt, hogy digitális zenét hallgat. Ez egy olyan digitális kábel, amely feltárja a zenei stílusok minden részletét, kellemes időtöltéssé, pihenéssé teszi a zene hallgatását. Kétség nem férhet az ötcsillagos minősítéséhez, emellett kiérdemelte az Audiocavi Supercable címét is.

hidiamond kábel, hidiamond high-end kábel, usb kábel, audio usb kábel

HiDiamond Digital DGT+ digitális koax kábel teszt

$
0
0

HiDiamond Digital DGT + MKII FDS

Írta: Valerio Maria Bonavia

Jó digitális kábel a jó kezdéshez

 A HiDiamond egy olasz cég, amely Rómában működik, és már egy tucat éve az audio és video kábelek gyártásának szenteli magát. Folyamatosan bővítették a katalógusukat, és mára már széles palettán kínálják a termékeiket a belépő kategóriától egészen a különleges kidolgozású drága és nagy teljesítményű verziókig.

HiDiamond Digital DGT+ digitális koax kábel teszt

Ebben a tesztben a belépő kategóriás (70 Euro bruttó árú) digitális RCA kábellel foglalkozunk. A kábel 75 ohmos impedanciára van kialakítva, hogy alkalmas legyen a feladatra. Mivel a kábel csak a digitális egy, és nulla kódolású jelek átvitelére készült és nem az analóg zenei anyagokra, a rangos 4VRC technológia helyett a kétszeresen hőkezelt 2VRC elemi szálakat alkalmazza. Attól függetlenül, hogy az audiofil hallgatóságot a számok átvitele nem hozza lázba, tisztáznunk kell, hogy ezek a kábelek nélkülözhetetlenek a CD mechanikától a DAC egységig történő adatfolyam átvitelhez, ahol majd a szinuszos formátum kialakul. Azzal mindenki tisztában van, hogy egy általános CD lejátszó berendezés kétféle funkciót lát el például az autóban. A digitális formátumról analóg jeleket állít elő.

HiDiamond Digital DGT+ digitális koax kábel teszt

Manapság viszont egyre inkább elterjed a külön dekóder egység alkalmazása, amely a CD lejátszóról, vagy a számítógépről, esetleg az internet hálózaton keresztül érkező jeleket dolgozza fel. Ezek a dekóder egységek, amelyekről az audiofil közönség álmodozik nélkülözhetetlenné teszik a digitális csatlakozó kábelek alkalmazását. Sokszor a DGT + MKII-nél jelentősen drágább kábeleket használnak a kapcsolat megteremtésére.

Azért meg kell említenünk azt is, hogy aki a dekóderek híve, azok nagy pénzt költenek a dekóder ára mellett az előerősítőre is, mivel csak így lesz tisztességes a rendszerük. Ha a rendszer belépő kategóriás, akkor érdemes a szintén belépő kategóriás DGT + MKII kábelen elgondolkodni. A tesztre kapott kábel egy méteres hossza klasszikus, jól alkalmazható.

Annak ellenére, hogy a kábel nem irány érzékeny, nagyon helyesen a két vég eltérő színjelölést kapott, így mindig egy irányba lehet beszerelni.

A csatlakozások tényleg jó minőségűek, amely szokatlan ebben az árkategóriában (és őszintén szólva a magasabb árkategóriában is hasonlókat lehet látni)

Hogy bizonyíthassa rátermettségét, a rendszeremben digitális forrásként alkalmazott Electrocompaniet EMC-1, és egy UCB Power DAC MSB egység közé illesztettem be. Alternatívaként időnként a pirítóként melegedő Pierre Lurné Mephisto is munkába állt. Az előerősítő Convergent Ultimate LTV MB125, a hangfalak az Aveter Avalon, a jel és hálózati kábelek a M.I.T.-től származnak.

HiDiamond Digital DGT+ digitális koax kábel teszt

Digitális kábelként rendszerint egy White Gold Sublimis Pi II van beszerelve. Hogy az összehasonlítás megállhassa a helyét, egy szupermarketben vásárolt hétköznapi digitális kábellel fogom az összehasonlítást végezni. Úgy érzem, hogy megtaláltam a helyes középutat, mert tízszer alacsonyabb a HiDiamond ára a referenciánál, és tizenötször olcsóbb a szupermarketben vásárolt kábel szintén a referenciával összehasonlítva. Ezeknek a költségeknek a tudatában a teszt összehasonlítása fair lehet.

Csak hogy tisztázzuk, miért kell legalább a DGT + árát elkölteni egy összekötő kábelre, azonnal nyilvánvalóvá vált számomra. A szupermarketben vásárolt kábel felett már az első menetben látványos, technikai kiütéses győzelmet aratott a HiDiamond.

Nem tudom elhinni, hogy hajlandó lehet bárki 50 Eurot spórolni csak azért, hogy a szupermarketben vegyen kábelt. Azt javaslom, hogy ha kell, apránként gyűjtögesse össze egy legalább HiDiamond szintű kábel árát. Szánalmasan lealázta anyagában, kidolgozásában, dinamikában, harmóniában, és hangszínben. Egyszerűen nem említhetők egy lapon.

Hogy a felfelé való összehasonlítás minél pontosabb lehessen, néhány zenekedvelő barátomat is megkértem, hogy segítsen. A HiDiamond hallgatásakor ők is hozzám hasonló eredményeket szűrtek le, ezért ezek bizonyosságként leírhatók. Amikor a HiDiamond helyére beszereltem a Sublimist, a barátaim is azonnal érzékelték a különbséget. Minden paraméterében jobb, mint a HiDiamond, de ugyanakkor azt is elismerték, hogy a DGT + előadás módja is egészen tisztességes volt.

Szóval mikor is használhat egy audiofil szupermarketben vásárolt kábelt a HiDiamond helyett? A válasz: SOHA, és pont. Egyszerűen nem érezné jól magát. Természetesen tudni kell, hogy van jobb kábel ennél a HiDiamond típusnál (még a saját katalógusukban is van több magasabb kategóriás modell), ám ha figyelembe vesszük az ártényező korlátokat, akkor akár ezt is elégedetten tudja majd használni.

 

Mi a különbség egy jó, de megfizethető (vagy ha úgy tetszik belépő kategóriás) DGT + MKII, és egy referencia kategóriás többször drágább kábel hangja között? Könnyű megmondani.

Jelen esetben a drágább kábel természetesebb hangzást, és komfortosabb zenehallgatást biztosított. A harmónia nagyobb mennyiségben van jelen, a hangszín kisebb mértékben változik (például az akusztikus gitár hangja kicsit sötétebb volt a reprodukció során. A hang elnyújtottabb, és több a visszhang. A gitárt egészen pontosan helyezte el a környezetben, de a drágább kábel jobban kihozta az argentin jelleg részleteit. A belépők gyorsabbak, hitelesebbek, és dinamikusabbak. Kevésbé volt kásás a reprodukció.

OK, azt az összehasonlítás nem vette figyelembe, hogy a referencia kábel ára százakkal, ha nem ezerrel drágább (Euroban). Természetes volt tehát, hogy a referencia megverte, de ezzel együtt hangsúlyozom, hogy a DGT + MKII rendkívül előnyös ár/érték arányt kínál, és adott esetben, ha nem akar rengeteget költeni a kábelre, érdemes komolyan figyelembe venni. Ez egy egészen jó hangú belépő kategóriás digitális kábel rendkívül elfogadható áron.

Összefoglalás:

A belépő kategóriás kábel alacsony ára több mint elfogadható, emellett a teljesítménye nagyon is jó (az árát figyelembe véve nagyon-nagyon jó). Az építés minősége és kidolgozása is nagyon jó. A HiDiamond DGT + MKII megbízható, őszinte teljesítményét olyanok figyelmébe ajánlom, akik nem tudnak nábobként vásárolni.

Magán véleményem szerint akár a fiatalabb DAC generáció, de az audiofil közönség figyelmére is méltó, ha azok nem képesek egy tökéletes digitális kapcsolat embertelen árát megfizetni.

Mivel egy magasabb minőségű kábel a HiDiamond kínálatában a tesztben szereplőhöz mérve kb. háromszoros, esetleg érdemes lehet még azt is kipróbálnia, ha belefér.

 

 

HiDiamond Diamond 9 High-End rca-rca kábel teszt

$
0
0

HiDiamond Diamond 9 bemutató Audiopuls

Szöveg és fotó: Marko Pecotic 2013 október

Gyártó HiDiamond S.R.L Italy

Ár: 2x1m RCA kb. 1730 EUR

 

Ezrével találhatók kábelek az interneten. Talán az audio kábelek témaköre a leggyakoribb az audiofil körökben világszerte. Egyesek azt állítják, hogy egyáltalán nincs különbség a kábelek hangja között, míg mások arra esküsznek, hogy a jó hang nem érhető el anélkül, hogy meg ne vennénk egy drága kábelt. Az igazság, mint mindig, valahol a kettő között van.

 

hidiamond diamond 9 rca kábel teszt

Különösen vitatott témakör a hálózati kábel. Sokan rámutatnak arra, hogy lehetetlen, hogy egy hálózati kábel akár drága, akár olcsó befolyásolja a hangminőséget, mert a falba beépített hálózati tápvonal utolsó 2 métere (ekkora kb. egy audiofil hálózati kábel hossza) befolyásolja a hangminőséget. Senkit nem ismerek, aki ezt pontosan meg tudná válaszolni. Ám ez mindegy is. A feltevéseimet megtartom magamnak. Az egyetlen fontos dolog számomra a hang. Hogy éppen a hálózati kábel okozta-e a különbséget, vagy más? Jelen esetben mindegy.

Igen, az audio kábelek – nem is kérdéses – befolyásolják a hangot. Fontos részei a kábelek az audio rendszernek? Igen! És mi a helyzet az árakkal? Igen, az audio kábelek általában túlságosan drágák. Úgy is mondhatnám, hogy a magas ár nem garantálja a hangminőséget.

Az equalizáció a rossz irány

Miért alkalmazunk audiofil kábeleket különböző célokra? Az a benyomásom, hogy az audiofil hallgatók gyakran a kábelt használják a hang kiegyenlítésére. Más szóval a kábellel korrigálják a hang hiányosságait (mélytartomány kiemelése, vagy a magas lágyítása, stb.)

Hmm… Ezt a megközelítést egyszerűen érthetetlennek tartom. Teljesen hibás megközelítés. Miért is kellene tonnányi pénzeket költeni egy kábelre, ha az módosítja a HiFi rendszer hangját? Ha az otthoni rendszer hangja nem kiegyenlített, miért éppen a kábellel kell a kiegyenlítést végezni? Nem egyszerűbb, és olcsóbb az előerősítő hangszín szabályzója? Biztos vagyok benne, hogy a legtöbb audiofil azonnali negatív választ vág rá erre a kérdésemre.

Nem túl régen beszélgettem egy audiofil zenehallgatóval, aki már két éve kínlódik a HiFi rendszerének túl vékony mélyhang tartományával. Kétféle hangszóró kábelt hallgatott meg, és hezitált közöttük (mindegyik kb. 1500 Eur áron volt), hogy melyik lenne jobb a problémája megoldására. Javasoltam neki, hogy próbálkozzon a hangfal áthelyezésével elsőként, vagy esetlen cserélje ki az erősítőjét, de ne a kábellel kezdjen. Nem tetszettek neki a szavaim, úgy éreztem, hogy felzaklattam őt. Az egyik hangszóró kábel jó nagy mélytartomány emelést végzett, az tetszett neki igazán (természetes loudness). Hiába mondtam neki, hogy nincs szükség 1500 Euro elköltésére, egyszerűen csavarja jobbra a mély hangszín szabályzóját. Ez még jobban felzaklatta. Végül természetesen, megvásárolta a kérdéses kábelt. Biztos vagyok abban, hogy a sztorinak mély pszichológiai (vagy ego) értelme van. Egyszerűen lelki szükséglet volt a drága kábel megvásárlása számára.

hidiamond diamond 9 rca kábel teszt

Kis kitérő után vissza az eredeti témánkhoz. Milyen setupot használ a HiFi rendszerében? Minden készüléklánc három alapvető tagból áll. Forrás, erősítő, hangfalak. Akár a leg általánosabb kábelekkel összekötve is létrejön a rendszer megfelelő összhangja, ha alapvetően megfelelő módon vannak összeválogatva, és a hangminőségük megfelelő (természetesen a szoba akusztikája, és a hangfalak elhelyezése is befolyásoló tényező). Ha a rendszer hangja nem megfelelő (nincs elegendő mély, vagy csillog a magas, stb) az elemek cseréjével, vagy a hangfalak áthelyezésével érdemes kezdeni a probléma orvoslását. Egyetlen kábel cseréjével nem ringathatja magát abba az álomba, hogy minden meg fog oldódni, és a rendszer hangja megjavul.

Néhány szó erről a kábelről…

A Diamond 9 az olasz gyártó legdrágább kábele. 1700 Euro igazán sok pénz egy darab drótért. Azért emellett tudni kell, hogy más gyártóknak ennél többször drágább kábelei pöffeszkednek a top kategóriában, így kimondható, hogy ez egyáltalán nem túl drága modell.

hidiamond diamond 9 rca kábel teszt

A Diamond 9 belső részében négy réz-grafit elemi szál található, amelyeket a szabadalmaztatott 4VRC technológiával gyártanak. Ennek lényege, hogy négyszer melegítik fel a fémet eltérő hőmérsékletekre, hogy csökkentsék az ellenállását, a kapacitását, és az induktivitását. A legutolsó fázisban keverik grafittal, így hozzák létre a véső ötvözetet. A gyártó tájékoztatása szerint a grafit csökkenti a zajt az elektromos jelek (zene) áramlásakor. A szigetelő anyag XLPE (egyfajta polietilén), amely szintén a gyártó tájékoztatása szerint sokkal jobb jellemzőkkel rendelkezik, mint a teflon. Az RCA rhodium csatlakozással szerelt kábelek bejáratás időtartama minimum 150 óra. A kábel kb. 20 mm vastag középen, és a végeken kb. 10 mm-re vékonyodik.

A hang:

Általánosságban a kábel egészségesen  természetes, és neutrális a teljes spektrumon. Semmit nem emel ki, és semmit nem vesz el.

Ez az a kábel, amelyről szó szerint elmondható, hogy kitárja az ablakot. Ez mindent átvisz, semmihez nem ad hozzá, semmi módon nem színezi el az átvitelt. A hangszerek fizikálisan kézzelfoghatók és teljes testűek, nem szárazak, vagy soványak. A dob hangja levegős, pontos méretű, a részletek és a lecsengés tökéletesek. A klasszikus gitár is ugyanilyen jó, tisztán hallhatók a futamok közötti húr lefogások minden tartományban. A vokál nagyszerű. A torok rezonancia rendben, hallható az énekesek közötti tér, és minden más. A színpad nagy, és gazdag. Az időzítés kiváló, és izgalmas.

A mélytartomány nemkülönben: mély, gyors, megfelelő hangerejű. Néhányan azt mondanák erről a kábelről, hogy csökkenti a mély hangerősséget, vagy sok húst fogyaszt le a basszus régióban, de erre én csak annyit mondok, hogy nincs loudness. Nem fogyaszt húst, csak nem hízlal. Ha növelni akarja a mélyhang mennyiségét, más kábelt válasszon.

A magas tartomány tiszta, részletező, és nyitott (egyáltalán nem fényes), de nem túlságosan analitikus. Ez persze nem jelenti azt, hogy a kábelen elsikkad a legapróbb magas részlet, hanem inkább úgy értendő, hogy nincsen a végletekig kihangsúlyozva.

Egyszóval ez egy kiváló kábel. Az ár/hang arány az én végső értékelésem szerint 9/10.

 

 forrás: audiopuls


Thorens TD-309 audiophile lemezjátszó teszt

$
0
0

thorens-td-309-lemezjátszó-teszt

A formabontás művészete

Kivitelezésében extravagáns, talán a kortárs képzőművészethez áll közel, mindenesetre a mai ipari formatervezés egyik jó példája az új Thorens TD 309 analóg lemezjátszó. Az évtizedekkel ezelőtt megdermedt LP lejátszás új korszakát éli nemcsak a milliárdnyi használt lemez, de az új préselések kiadása nyomán is. A lemezjátszás bebizonyította, hogy nagyon hosszú ideig fenn tud maradni – ha nem örökre. Ez az állapot már nemcsak felszínen tartja a lemezjátszógyártókat, 30 évvel a lassú kivonulás után, hanem újabbnál újabb fejlesztésekre ösztönzi. A belépő szintű lemezjátszók legyenek felhasználóbarátok, a komolyabbak képviseljék a kiváló hangzást, főleg szolgálják ki a hozzáértő vásárlóközönséget! Szinte hihetetlen, de mindez a CD-lemez utáni digitális file-világban fordul elő, annak egyértelmű vívmányaival szemben, ahol a felvételek alacsony zajszintje és a nagy dinamikai tartomány magától értetődő. Napjaink technológiájának áttekintésekor úgy tűnik minden tetőzik – sokan úgy gondoljuk, hogy már miden ki van találva – mi jöhet még? A Thorens sok szempontból figyelemre méltó TD 309 típusú lemezjátszója nemcsak a kortárs design-művészet egy szeletkéje, de szinte minden mechanikai porcikájában tükrözi az újat, a másként gondolkodást.

 

Típus: szíjhajtású manuális
Motor: szervó-kontroll DC motor
Sebesség: 33-1/3, 45 ford/perc
Lemeztányér: 12” / 2.3 kg (üveg)
Hangkar: THORENS® TP 92
Hangszedő: MM THORENS® TAS 267
Méretek: 470×125×430 mm
Tömeg: 6.5 Kg
Ár: 469 990 HUF
Forgalmazó: Streamaudio Kft.



Előbb vegyük a száraz leírást! Out of the box, azaz a TD 309 olyan közel van a felhasználóhoz amennyire csak lehetséges egy ilyen finom szerkezet Plug’n’Play beállítása gyárilag, annak érdekében, hogy a vásárlónak csak kezelni kelljen a masinát. Az a néhány dolog, amit a tulajdonosnak tennie kell, hogy eltávolítsa a lábazatfelfüggesztés rögzítőcsavarjait, feltegye az ékszíjat és helyezze fel a mellékelt egyensúlyt a bal első sarokba, valamint csatlakoztassa az erősítő megfelelő bemenetére lehet, hogy nem éppen CD-játszó kényelmű, de ez kérem az analóg lemezjátszás!
Számtalan izgalmas pontja van a szerkezetnek. A hárompontos, rugózó futómű, a kar és annak csapágyazása, a motor felfüggesztése és szíjfeszítő mechanizmusa, a kar és annak kiképzése, az ellensúly, az antiskating, a rezonanciacsökkentő a karon és a szubsasszin, mind-mind érdekességet, mindössze „6,5 kg új megoldást” tartalmaz.

 

 thorens-td-309-lemezjátszó-teszt

Mindezek között talán az első a gyárilag beszerelt hangszedő, ami az Audio-Technica gyártmánya és a Thorens cég saját mérnökeinek ajánlására, megrendelésére készült. A használati utasításban utalnak rá, olyan mint az AT95B (nincs típusszám a hangszedőn), túlmutat az alapkategórián, igen jó minőségű. A tű nyomóerejét (VTF) csak tűmérleggel szabad beállítani, nemcsak azért mert a kar végén lévő ellensúly nem tartalmaz kalibrációt, hanem azért is, mert a nagy engedékenységű, a szokásosnál (2 gramm) kisebb tűnyomóerővel működő hangszedőkhöz pontosan kell beállítani. A második érdekesség a saját, dedikált Thorens kar. A tervező csapat megpróbálta megtalálni a jó teljesítmény leglogikusabb módját adott költség korlátok között. Az eredmény a TP 92 kar. Benne golyóscsapágyak az MMB Co. Japan termékei közül, amely cég elsősorban orvosi mérőeszközökhöz gyárt precíziós alkatrészket. Az egyetlen ponton rögzített hangszedőbefogó (nem szokványos shell) hasonlít a Clearaudio által használt megoldásra, de az általuk használt megoldás, valójában az ötlet, a Thorens-től származott korábban. A platform nyereg részét nem lehet elforgatni, de előre-hátra lehet mozgatni, annak érdekében, hogy szabályozzuk a túlnyúlást 2,5 mm-es távban. Az ellensúly nem a kar síkjában, hanem attól mélyebben van rögzítve, így érve el a lehető legalacsonyabb strukturális rezgést, de ugyanerre szolgál a karon lévő rezonancia csökkentő gyűrű is. Szükség is van rájuk, mert a kar egy hangolatlan, üreges alumínium cső. A kar közepén lévő rezonancia-szabályozó gyűrűt kéretik nem piszkálni (gyárilag jó helyen van!)! A TP 92 hangkar effektív tömege közepesen alacsony (11 gramm), az oldalirányú követési geometria rögzített 23,6°, ami jól illeszkedik a legtöbb mozgó-mágneses hangszedőhöz.

 thorens-td-309-lemezjátszó-teszt

Az antiskating megoldások közül a mágneses okkal lett kiválasztva, beszerelve.
…Teljes pontosságot csak a mechanikai érintkezés nélküli antiskating-rendszerek nyújtanak. Ilyenek legegyszerűbben a mágneses erőhatás kihasználásával szerkeszthetők. A kar függőleges tengelyén arra merőlegesen egy hatpólusú mágnesgyűrűt helyeztek el, amelyik a karral együtt forog. E gyűrűn kívül, az egyik átlóvonal mentén két kisebb permanens mágnes van. Az egyik a gyűrűtől állandó távolságban van, míg a másik távolsága szabályozható. Mivel a lejátszás közben a kar forgása miatt a mágneses pólusok egymástól távolodnak és a kiegyenlítőerő kismértékben csökken, a célszerűen kialakított mágneskörrel a skatinghatást ideálisan ki lehet egyenlíteni… (Degrell László)
Hogy az antiskating valóban hasonlít eme klasszikus megoldáshoz azt csak a teljes szétszerelés útján tudtuk volna meg, de gondolva a forgalmazóra ezt nem végeztem el.

 thorens-td-309-lemezjátszó-teszt

thorens-td-309-lemezjátszó-teszt

A látszat ellenére a TD 309 egy igazi függesztéses szubsasszi, de ezt a felső részre értjük. A rezonancia frekvencia alacsonyan tartására tekercsrugókat alkalmaztak, ezek egy öntött háromszög lábazatba vannak szerelve, imbuszkulccsal szabályozható a vízszintezés. A rugós rendszer rezonancia-frekvenciája körülbelül 4 Hz, ez messze van a legmélyebb basszusoktól, tehát nem szól bele a mély-tartomány leképezésébe. Szokatlan az ilyen megoldás – de ezt nehéz elérni pl. gumi beágyazásával – a figyelmes szemlélő észreveszi, hogy mindegyik láb egy kicsit más rugalmasságú(!) A bal sarokban van jó helyen a több mint 60 deka tömegű krómozott felületű „ellensúly”. A kerek, gumibetétes fém súlya 620 gramm, itt, a hangkarral ellenkező sarokban, elhelyezve elérjük, hogy ugyanazon nyomóerő hasson mind a három lábra. Másik szerepe az esetleges rezonanciák kioltása.
A lemezjátszó csapágy külön MDF tömbben került elhelyezésre, hogy segítse a szerkezetből származó zajt elszigetelni. Maga a bázis áll egy bronz perselyből, amelyben egy domború műanyag korongon acél tengely forog. A tengely mintegy 16 cm átmérőjű alumíniumból készült sub-tálba szerelve ellátja az üvegtál koncentrikusan tartását is. Az alsó tál nem teljes felületen érintkezik a kvarc üveglap lemez-tányérral, van egy úgynevezett „slip ring” (központosító elem) ami ezen a ponton csökkenti a rezonancia kölcsönhatást a tányér anyaga és az egyéb szerkezeti elemek között.
A tervezési filozófia mellőzi a porvédő plexitetőt vagy burkolatot, ezért nincs, de külön rendelhető. Mindezek a zsenialitást tükrözik vagy egyszerűen a Thorens megkülönböztetésre irányuló erőfeszítései? Ezt döntse el mindenki maga!

 thorens-td-309-lemezjátszó-teszt

Erős idegzetű, felkészült hozzáértőknek! A TD 309 beállítása valóban egyszerű, mindaddig, amíg egy esetleges hangszedőcserénél be nem kell állítani a függőleges követési szöget a VTA-t. Néhány, speciális méretű hangszedőhöz a kar síkját meg kell emelni, ehhez a karbak alsó csavarját kell meglazítani és a felső gyűrűvel lehet a megfelelő magasságot beállítani. A motor. Modern, DC típusú, tápellátását gondosan megtervezett elektronikus sebességszabályozó áramkör végzi. A lejátszási sebesség egy egyszerű két állású kapcsolóval választható, finomhangolása a mellette kétoldalt található csavarokkal történhet. Ugyanezt kell tenni más, vastagabb lemezalátét használatakor is.
Az esedékes szíjfeszítést egy logikus, excentrikus szerelésű „szerkezettel” végezhető. Ez tulajdonképpen a motor tartóperselye, amihez a motor egy rugalmas pillével (talán a hangszórógyártásból származó, de kézenfekvő ötlet) van rögzítve. A gyártó így éri el, hogy a motor rezgése nem jut el sehová a szerkezetben. Fentiek be- és az évek múlásával szükséges után-állítását lehetőleg csak szakember végezze!

 thorens-td-309-lemezjátszó-teszt

Használd és hallgasd! És mit hallok? Eleinte semmit. Hát ez az! Ez egy csendes alapzajú, mondhatni alapzaj nélküli lemezjátszó. Természetesen az alacsonyra leszorított zajszint nagyobb dinamika érzetet eredményez még akkor is ha tudjuk ez a dinamika a lemezvágás minőségétől is függ. A gyárilag beszerelt és a használati utasításban deklarált hangszedő, a módosított AT–95B, hangzása egy kicsit más mint a híres „óriásölő”-é. Mondhatom ezt, mert igen jól ismerem az Audio-Technica hangszedőit. Ez a Thorens-nek gyártott modell még összeszedettebb, még együtt-állóbb, még dinamikusabb az alapmodellnél. Valószínű a Thorens mérnökei vagy a marketing osztály kérte így, hiszen a hallgatók többsége pop, rock és elektronikus jazz lemezeket hallgat, arra ez a hangszedő a legmegfelelőbb. Jól bizonyítja ezt, hogy J.S. Bach negyedik Brandenburgi Concerto-ja után – bármilyen jól sikerült a mű drámaiságának érzékeltetése – rögtön úgy döntöttem, hogy ezzel a hangszedővel inkább Pink Floyd-ot hallgatnék. A csendből előtörő hangok nagyon szórakoztató zenévé álltak össze, nagyon együtt-álló, tömör egységgé, amit a műfaj kíván. A rock-zene elementáris hatása fokozottan és meggyőzően jelenik meg. Összhatásában kedvez a basszus és a dob megjelenítésének. Az utóbbi magasabb frekvenciájú ütőshangszer és a gyönyörű basszus menetek véleményem szerint meggyőzik az eddig CD-lemezeken „edződött” füleket. Legfőképpen a színpadképalkotó képességet emelném ki, ahol a hangtömegek jobban a térben rögzítettek. Természetesen mindez reális hangerővel igazi hifi hangzásélményt ad. Szép, kiegyensúlyozott és harmonikus hangzás, bár nem a szó legszorosabb, szőrszálhasogató értelmében – azt más hangszedő alkalmazásakor kell keresni. Testes, zamatos, nem pedig száraz basszus, esetleg hiányzik a kitartást az alsóbb frekvenciákon. A hangszínpad elrendezése jól hangsúlyozott lokalizációt mutat.

 thorens-td-309-lemezjátszó-teszt

Konklúzió

Megismerhettünk egy mai, szerkezeti megoldásaiban nagyon is mai lemezjátszót. Az egyes részegységek anyagválasztásán és kialakításán órákig vitatkozhatnak a szakértők, a téma jól van feldobva. A lényeg mégis a vásárló, aki egy gyárilag beállított lemezjátszót kap a kezébe és azzal öt percen belül analóg hangzásélményhez juthat. A tonális érdemeket felvonultatni amúgy csak fele magyarázat, mert nagyon sok múlik a beszerelt hangszedőtől. A Thorens továbbra is kimaradt az érintőképernyős tömegből, inkább magabiztos, temperamentumos, ritmikus, vidám zenét szolgáltat. Hálás vásárlókra találhat a vinyl-rajongók és a „legendagyűjtők” körében.

Zeneiség: 85%
Térleképzés: 80%
Dinamika: 80%
Kivitel: 95%
Szerelés minosége: 90%
Kezelhetoség: 80%
Összesen: 85%


Pro
+ szinte minden porcikájában új megoldások
+ csendes meghajtás
+ a rock-zene elementáris hatása meggyőzően jelenik meg
+ a vásárló egy gyárilag beállított lemezjátszót kap a kezébe

Kontra
- bármilyen utánaállítás és karbantartás csak felkészült hozzáértőknek

Disztribútori információk:
Forgalmazó: Streamaudio Kft.
Internet: www.streamaudio.hu
Telefon: : :+36-30/530-61-92

 

forrás: hangzasvilag.hu

 

 

Thorens TD-309 audiopile lemezjátszó teszt

HiDiamond Diamond 7-es RCA összekötő kábel teszt

$
0
0

hidiamond-diamond-7-rca-kábel-teszt

A HiDiamond a rajongóit a díjakkal, és a kitüntetéseivel győzte meg a legnagyobb ipari kiállításokon. Csapatunk most felkerekedett, hogy megismerje a technológiák alkalmazását, a kábelek építés módját, és a válogatott anyagok előnyeit.

A céget vezető Salvatore Filippelli nem újonc az elektronikai iparban, sokkal inkább egy manager, mert korábban igazgatói posztot töltött be a Nextream French csoporthoz tartozó Thomson Electronics olasz csoportnál.

Filippelli jobb keze Julian Pompili, aki nagy tapasztalatokkal rendelkezik a magas szintű telekommunikáció terén.

A bemutatkozások végén előadást hallgatunk meg arról, hogy milyen módon lehet befolyásolni a vezető anyagok kristály szerkezetét, és miféle innovatív anyag választás tette klasszikussá ezt az olasz márkanevet. Az előadás végén többféle katalógust is kaptunk (mivel a HiDiamond audio, és video kábelekkel is jelen van a piacon), és megtudtuk, hogy ők bár megbecsülik a kézimunkát, elsősorban a gépi gyártás fejlesztésére helyezik a nagyobb hangsúlyt.

A HiDiamond a saját gépeivel a következő gyártási műveleteket végzi. A készen kapott réz ötvözetet a megfelelő vékonyságra nyújtva legyártja az elemi szálakat. Az elemi szálakat megfelelő módon spirál vezető érré sodorja, majd ezekből építi fel a különböző kábel típusokat. A cég laboratóriuma minden szükséges mérő berendezéssel fel van szerelve, amelyek az elemi szál vastagságától kezdve az elektronikus jellemzőkig mindent nagyon pontosan képesek lemérni.

hidiamond-diamond-7-rca-kábel-teszt

A HiDiamond 4 fázisú kábelgyártás innovációja nem merül ki az anyag homogenizálásában, jelentős javulást okoz az elektromos paraméterekben, és emellett kialakítja a jel haladási irányát is. A négyszeres hevítés mellett olyan hibrid technikai megoldást is alkalmaznak, amit korábban a Van den Hul mutatott be a kábeleiben.

A D7 nevű tesztalanyunk gyönyörű Carbon csatlakozókat kapott, amelyek belső kialakítása olyan, hogy feszesen illeszkedjen a kábelhez. A csatlakozók Rhodium részeket tartalmaznak.

A műanyag külső rész fekete ezüstszínű. A kábelvégek forrasztásához ezüst tartalmú forraszanyagot használnak.

A fekete Plexiüveg gyűrű egyértelműen jelzi a jel haladási irányát, és viseli a gyártó logoját.

hidiamond-diamond-7-rca-kábel-teszt

A meghallgatás: 

Miután beillesztettem a rendszerembe, és heteken át járattam szinte folyamatos használattal, nagyon nyugodt lett a hangzás. A Blunt hajlamos a részletek extrém hangsúlyozására, de ezzel a kábellel figyelemre méltó egyensúlyt sikerült elérni. A kábel hatására a dinamika tartomány határozottan javult, melegedett, fókuszált lett, a hangzáskép jól körvonalazódott, a mélytartomány nyitottá vált, a magasak artikulációja kiváló lett.

Néhány gitárhang kicsit zárkózottabb. Ez tipikusan a réz kábelek hatása, amelyek esetében a tónus kissé sötétebb. A dinamika fontos paraméter, és ez abból rengeteget mutat, képes a hajszálnyi mikro dinamikus részletek megjelenítésére is.

A sebesség tranziensek kiválók úgy a beütések, mint a lecsengések tekintetében. Személyes bolondériám a belépők értékelése. Jelen esetben tökéletes, finom, és következetes, széles tonális részletekkel mutatja be a művész érzelmeit. Ez a kábel abszolút nyugodtsággal jeleníti meg a részletek gazdagságát, minden apró változását, a hangszer minden színváltozását. A hallgatási élmény garantálja a hangszerek közötti megfelelő távolság érzetet, és a pontos elhelyezést.

Ez a legdinamikusabb, és leg intenzívebb hangzás, és ahogy azt már fent is említettem, olyan elegáns könnyedséggel dolgozik, hogy gondolkodás nélkül javaslom szinte minden rendszerbe, és zenei stílusra.

Mindig tartsa szem előtt, hogy ez egy nagyszerű kábel

hidiamond-diamond-7-rca-kábel-teszt

 

Összefoglalás:

A luxus kivitel (a katalógus kábelkínálatát elnézve egy egész európai design tanulmány tárul a szeme elé), a kiváló csatlakozók, a szerelési anyagok figyelmes kiválasztása, és a pontos geometriai kialakítás a HiDiamond kábeleket a HiFi, és a High-End kategóriába sorolja.

A kábel a különleges magas kategóriába helyezem, közvetlenül az Ultimati MKII, D-9, D-8 mögé. Minden típusú zenén nagyszerű a poptól a népzenéig, a bluestól a rockig, a rap-től a hip-hop-ig, a klasszikus zenére, az operára, a kórus művektől az ázsiai zenékig.

A szonikus teljesítménye meglehetősen részlet gazdag, abszolút összhangban van a kissé borostyán hangú réz anyaggal, ám árban messze kedvezőbb a riválisok jóval drágább kábeleinél.

A termék egészséges, erőteljes teljesítménye lehetővé teszi azt, hogy számos audio rendszerben legalább akkora előre lépést jelentsen, mint bármely nemzetközileg elismert más gyártó kábele, ami nagy szó.

 forrás: fedelta - Adrea Della Sala

HiDiamond Diamond Phono 0 phono kábel teszt

$
0
0

HiDiamond Diamond Phono High-End rca-rca kábel teszt

Tündöklő hangok

Újra és újra terítékre kerül egy kábel, éppen mikor-milyen aktualitása van a „hasznos jel” veszteség mentes szállításának. Az új HiDiamond PHONO 0 jelű kábele az előző tesztidőszakban a Thorens lemezjátszó kipróbálása kapcsán került szerkesztőségünkbe. Mivel ez a kábel a komolyabb szerkezetű, nagy-teljesítményű, analóg lemezjátszókhoz készült, amelyekben szinte biztosra vehető, hogy egy ezoterikus márka csúcshoz közeli hangszedője tapogatja le a barázdákat meg kellett hallgatni az általa közvetített jeleket más lemezjátszókkal is. A HiDiamond kábelgyártó céget már bemutattuk, róluk olvasható ITT. Kábelük, a Phono 0, a legjobb hagyományaikon alapszik, úgy anyagfelhasználásban mint a megmunkálás tekintetében.

Vezető: grafit és réz keveréke (4VRC)
Kapacitás: 120 NF/km
Vezető ellenállása: 9,0 Ohm/100 m
Árnyékolás ellenállása: 3,0 Ohm/100 m
Külső köpeny mérete: 7 mm
Ár: 94 900 HUF
Forgalmazó: Streamaudio Kft.

A szűkszavú műszaki paraméterek fényében mégis ígéretesnek tűnő kábel teljesíti az ide vonatkozó két elvárást. Mert az tudva lévő, hogy a lemezjátszóba szerelt hangszedők kicsiny áramát nem egyszerű szállítani, szükség van az alacsony ellenállásra és a csekély mértékű kapacitásra. Igen háklis a vezetett jel a különböző külső zavarokra, ezért gondosan kell kivitelezni és árnyékolni. Ennek a két paraméternek ismerete még nem fedi száz százalékban a „kábel által okozott hangminőséget”, de betartásuk tanácsos. Más kapacitás és ellenállás értékekkel rendelkeznek a nagy-szintű analóg összeköttetésre való és a digitális jelet szállító koax-kábelek, amik nem alkalmazhatók rendeltetésszerűen az analóg lemezjátszáshoz.

 HiDiamond Diamond Phono High-End rca-rca kábel teszt

Jó jelvezető minőség csak akkor jöhet létre ha kábelünket tiszta alapanyagú vezetőből és beavatkozásra nem hajlamos szigetelőből gyártják. Ez a kifejezetten analóg lemezjátszók illesztéséhez gyártott kábel is a HiDiamond cég szabadalmazott 4VRC technológiájának reprezentánsa. Réz alapanyaga négy alkalommal megy át hőkezelésen annak érdekében, hogy csökkentsék az induktivitás, a kapacitás és az ellenállás értékeit, valamint javítsanak a kábel mechanikai tulajdonságain.

 HiDiamond Diamond Phono High-End rca-rca kábel teszt

Kisebb hőmérsékleten végzett hőkezelés következtében a szövetszerkezetben változások indulnak meg, szubkristály-szerkezetet hoznak létre. Ez a félkemény állapot. További hőkezelés következtében megindul az újrakristályosodás, ami lényegében a kedvező helyzetű szubkristály szemcsék növekedését jelenti, s a keménység tovább csökken, ezt nevezzük negyed kemény állapotnak. A hőkezelés végén kialakul a teljesen újrakristályosodott lágy állapot. A nemesítő hőkezelés a szilárdság és a keménység növelése érdekében történik. A homogenizáló izzítást követően az ötvözetet nagyon gyorsan (pl. vízben vagy egyéb edzőközegben való hűtéssel) szobahőmérsékletre hűtik. A nemesítés következő lépése az öregítés, ami nem más, mint egy újabb keményítés.

A rézhez grafitot keverve érik el, hogy jelhez képest csökkenjen a zaj. A szigetelő agyaga, az XLPE, gyártója szerint 100-szor jobb, mint a szokásos teflon, biztosítva a nagyobb linearitást és a zenei természetességet. A minőségi, szorítós csatlakozók lehetővé teszik a veszteség nélküli jelátvitel biztonságát. Mindezen újítások magukkal hozzák az izgalmas precíz és jól meghatározható hangzást és a rekorddöntő dinamikát.

 HiDiamond Diamond Phono High-End rca-rca kábel teszt

Az alapos kivitelezés minden külső jegyét magán viselő kábel irányjelölt, a szorítós csatlakozói aranyozottak és úgy integrálták az elmaradhatatlan földelő vezetéket, hogy kellő távolságra legyenek a végpontjai az esetleges készülékcsatolókhoz alkalmazkodva. Középszerű integrált erősítőhöz az ember ilyen „drága kábelt” nem vesz (pedig meghálálná a rendszer), de ha belegondolunk nem is drága, mert egy audiofil phono-előerősítő ettől ötször többe kerül és jó kábel nélkül annak sem hallhatjuk a hangzásminőségét. Ismerve a Linn lemezjátszók konstruktőrének Ivor Tiefenbrun-nak atyai tanítását „minden a jelforrásnál kezdődik” számítsunk a jel többszörös torzulására a rendszer további elemeinek összeválogatásakor. Vajon mi marad a jelből a hanglánc végére?

A meghallgatás során először az új Thorens 309 lemezjátszót kötöttem be a Primare R32 phono elektronika bemenetére. A lemezjátszó saját hangszedőjével kapott hangzást le is írtam az erről szóló tesztben. ITT. Második alkalommal a lemezjátszó-veteránnak számító, az évek hosszú sora óta megszokott Kenwood KD–850-es átalakított kimeneti csatlakozóira csatoltam, amelybe Benz Micro ACE L hangszedő van. Itt az első benyomás olyan érzetet keltett, mintha más készüléket és hangszedőt hallgatnék mint az eddig megszokottat. De nem, csak ez a kábel annyira kiterjesztette a magas és középmagas hangok hangsúlyát és egyensúlyát és bravúrját, hogy meglepődtem. Én tudok bánni a hangszínszabályzókkal és nem félek használni az equaliser-eket sem, többször van úgy, hogy egy picit beavatkozom az ortodox hifi-rajongók szentnek hitt lineáris beállításába. Most nem kellett, még a gyengébb minőségű felvételek esetén sem.

Egyébként a módszer ajánlott: nem a legkifinomultabb, legkihegyezettebb hangmérnöki munkákkal végezni a kábel változtatási kísérleteket, hanem a valamennyivel gyengébbekkel és ekkor felfedezni azokat a hangokat amiket még nem hallottunk – pedig rajta vannak a lemezen. Nagyon figyelemre méltó eredményre juthatunk. Utána természetesen jöhetnek a demo-lemezek.
A teszteléskor felhasznált zeneanyag magáért beszél. Led Zeppelin „összes művei” mind a kilenc sorlemez eredeti, a kiadással szinte megegyező időpontban (no az sem ma volt) vásárolt példányai, valamint rock eposzok a King Crimson, Emerson, Lake & Palmer, Jethro Tull és Yes együttesektől. Az együtt-hatásról, a magas-, közép- és mély-hangok szimmetriájáról és a dinamizmusról egy óráig tudnék mesélni. Az elementáris basszusrobajokról, de az elpendülő első gitárhangok tisztaságáról úgyszintén. Rajzolható a hangzástér és a hangszerek aurája a rájuk jellemző mikro- és makroenergiákkal együtt – tessék kipróbálni!

 HiDiamond Diamond Phono High-End rca-rca kábel teszt


Konklúzió

Nem a gyenge minőségű one euro-s alapmodelleket kell lecserélni a HiDiamond PHONO 0 összekötő kábelére, hanem a gondosan kiválasztott 10-20 000 forintba kerülő mindenféle hangzásjavítási ígéretekkel rendelkező, de a hangzásnak csak egy bizonyos paraméterében jót nyújtó, többnyire a rendszer hangzását „elhúzó” kábeleket, mert ennek a kábelnek több erénye van, mint azt várnánk. Véleményem szerint ez az egyik legjobb ár/érték/teljesítmény aránnyal rendelkező phono-kábel ma a piacon.

Zeneiség: 90%
Térleképzés: 80%
Dinamika: 90%
Kivitel: 95%
Szerelés minosége: 95%
Kezelhetoség: 80%
Összesen: 88%


Pro
+ nagyon jó alapanyagok a vezetékben
+ nyolc ponton szorító, aranyozott csatlakozók
+ földkábel

Kontra
- a gyártó kevés műszaki paramétert ad meg
- nem kapható méterben

Disztribútori információk:
Forgalmazó: Streamaudio Kft.
Internet: www.streamaudio.hu
Telefon: : +36-30/211-52-53, +36-30/530-61-92

 

forrás: hangzasvilag.hu

Thorens TD-203 audiophile lemezjátszó teszt

$
0
0

Tavaly ősz óta újra van hivatalos, hazai Thorens márkaképviselet. A patinás svájci-német gyártó minden analóg barát szívét megdobogtatja, mégpedig azért, mert sokan közülük egészen biztosan birtokoltak, vagy birtokolnak most is Thorens lemezjátszót. Volt nekem is, természetesen. A cikk írásának pillanatában tizenhárom lemezjátszó képezi a kínálatot, gyakorlatilag kétfajta felosztásban. Van a Classic és a Modern sorozat. A TD 203 a Modern sorozat belépőszintjén áll.

Thorens TD-203 audiopile lemezjátszó teszt

A Thorens története régre nyúlik vissza. A cégalapító, Hermann Thorens 1883-ban jegyeztette be a kezdetben kicsi, manufakturális vállalkozását. Először zenélő dobozkákat és óraszerkezeteket gyártottak, majd 1903-ban megkezdték az Edison féle fonográf gyártását. 1928-ban aztán megjelentek az első, már elektromos motor hajtotta lemezjátszójukkal, rá egy évre pedig piacra dobták mágneses hangszedőjüket is. 1903 és 1928 között pedig gyártottak öngyújtókat, harmonikákat is. Az első automata lemezcserélő mechanika is az ő nevükhöz fűződik, amelyet 1943-ban készítettek először. Azután, ahogy a cég mérete is növekedni kezdett, olyan „kultikus" lemezjátszók kerültek le a szalagról, mint a TD 124 (1957), vagy a mai napig is elismert és kedvelt TD 125 (1968). Aki bővebben szeretne a cégről olvasni, annak ajánlom figyelmébe ezt a remek írást! Magam is nagy várakozásokkal tekintettem a TD 203 elébe, egyrészt a Thorens tradíciói, másrészt a márkával szerzett tapasztalatim miatt. Kicsi, kompakt csomagban érkezett a gyalu, belseje a helykihasználás ékes példája lehetne. A futómű, a lemeztányér és a plexi fedél külön, egymás fölé csomagolva, a kar spéci gumiütközővel szorítva, a hangszedő természetesen beszerelve, rajta védősapka. A csomagban van egy hálózati adapter és egy libikókás tűmérleg is. Én a saját, digitális tűmérlegemet használtam a kontrollra, valamint, mivel úgynevezett uni-pivot kar van a futóműre szerelve, állítottam az azimuth beállításon is. A TD 203 beépített összekötőkábellel rendelkezik, a hossza a legtöbb helyzetben elégséges, a végén aranyozott csatlakozókat találunk. Van rajta földvezeték is, az előfokhoz való csatlakoztatás így gyerekjáték volt. A lapos keresztmetszetű szíj és az ellensúly súly külön volt csomagolva, ezeket a színvonalas használati útmutató szerint könnyen fel lehet helyezni. Mivel beállított lemezjátszót kapunk, csak e két kiegészítőt kell magunknak felrakni, illetve a lemeztányért a tengelyre (és ezzel együtt az alsó tányérra) helyezni. Kicsit elidőznék a TD 203 karjánál, hiszen ritka, hogy a gyártó uni-pivot kart szereljen a lemezjátszóira.

Thorens TD-203 audiopile lemezjátszó teszt

A TP 82-nek nevezett hangkar új fejlesztés, nem szokták olcsó, belépő szintű pörgetőkön használni. Én korábban egy Roksan Radius 5-ön találkoztam ilyen rendszerű karral (Nima) és kezdetben furcsa volt az a „kóválygás", amit bemutatott. A TP 82-ben öt helyen csapágyazott főtengelyt apró csapágygolyót találnánk, ha szétszednénk, ezeken egyensúlyoz menet közben a kar (egy szénszálból készített tűn), ami hengerelt alumíniumból készült, a közepén pedig rezgéscsillapító gyűrűt helyeztek el. Ezt nem célszerű eltávolítani, a helye pedig esetenként változó lehet, ahogy a gyári mérések megkívánják. Az ötgolyós csapágy-elrendezés a Thorens szerint igen nagy stabilitást biztosít, miközben eliminálja a függőleges és horizontális erőhatásokat. A hangtengely bronzcsapágyon fut, amelyet olaj ken, a motor (DC szervó) pedig gumifüggesztések segítségével van elszigetelve a talapzattól. A sebességet (33 1/3 és 45 RPM) billenőkapcsolóval állíthatjuk, sőt, mind a két fokozatnál lehetőség van a finomhangolásra, amelyet egy apró csavarhúzó segítségével végezhetünk el. Szintén van lehetőségünk a karmagasság (VTA) és a hangszedő tengelydőlésének (azimuth) korrigálására. A karba egy TAS 257 kódnevű hangszedőt szerelt a Thorens, ami, mint kis kutakodás után kiderült, nem más, mint egy Audio Technica AT3600L (CN5625AL) típusú egység. Ez egy ún. OEM hangszedő, amelyet előszeretettel használnak első szerelésként a lemezjátszó gyártók. Van némi hasonlóság az AT-95-ös hangszedővel, de ha megnézzük az eltérő technikai paramétereket, akkor láthatjuk, hogy a 3600L egy önálló termék. Mozgó mágneses (MM) pickupról van szó, az ehhez dukáló standard 47K ohmos lezárással. A tűt egy hengeres alumínium csőre illesztették, a tűprofilja .6mil-es, kúpos kialakítású gyémánt. Kimeneti feszültsége 4.2 mV (5 cm/sec @ 1 kHz), ezek alapján pedig valahol az AT-91 és az AT-95 körül (sajnos a gyártó sok technikai paraméterrel adós) van a helyettesítő hangszedője. A tű természetesen cserélhető, otthon is, egy kis körültekintéssel. Ha megvizsgálom a hangszedő és a hangkar kapcsolatát, egy furcsaság mindenképpen akad. A TP-82-es kar effektív tömege 11 gramm, a hangszedő (~5,7 g) viszont ennél jóval nehezebb kart igényelne. A rezonanciafrekvencia táblázat alapján 24 és 30 (!) gramm közötti tömegű karban érezné igazán jól magát ez a hangszedő család! A TD 203 lemeztányérja valamilyen komponens műanyagból készült, átmérője megegyezik a legtöbb hanglemezével és emiatt nem tudunk alányúlni levételkor a lemezek szélének. Ez picit kényelmetlen megoldás, amely esetenként ujjlenyomat hátrahagyásával járhat. A motorja halk és erős, a fordulatot hamar felkapja, a fordulatszám stroboszkóppal ellenőrizve stabil. A csomagban található még egy beállító sablon, ha hangszedőt cserélnénk, és ami a színeket illeti, háromból is választhatunk: magas fényű vörös, fekete vagy fehér.

Egyből bedobtam a mélyvízbe a kis Thorenst: egy olyan lemezt választottam elsőnek, ami megdolgoztatja nem csak a lemezjátszókat, de a teljes láncot. „Jacques Loussier Play Bach No. 2" (Telefunken-Decca - SLK 16668-P, 1963, VG+). Ez a felvétel nagyon sok halk rész(lete)t tartalmaz, amiket néha egy kis kitörés követ. Örömmel konstatáltam, hogy a futás szinte zajtalan, a néha felbukkanó sercegéseket jól tolerálja a hangszedő, azonban a 4.2 mV-os jelszint ellenére halknak találom a hangerőt. Ugyanezen MM bemeneten egy 3.0 mV-os MC hangszedő érezhetőbben alacsonyabb potiállásnál hozta ugyanazt a hangerőszintet. A Loussier felvételen kiegyenlítetten, de picit fakón szól, érezhetően sávhatárolt az AT3600L, de legalább egységes, a cinek és a zongora felső regiszterei jól, világosan szólnak, de lefelé menet hiányzik a testesség belőle. A halk részek néha elvesznek az időben, folyamatosan játszanom kellene a hangerővel, de inkább lemezt váltok. Miles Davis „Kind of Blue"ját teszem fel (CBS - 460603 1, 1987, NM), a már újrakevert, sztereó verziót. Érezhetően könnyebben emészti a 203-as ezt a lemezt, de kicsit egykedvűen játssza, a trombita lehetne rezesebb, a dinamikát kicsit keveslem. Egy igazán jó összeállításban szárnyal Davis trombitája, nyíltabb az egész produkció, itt, bár a közepe sokat javult az előző lemez óta, még túlságosan zárt. Végighallgatva mindkét oldalt, kezd körvonalazódni, hogy a teteje a legjobb ennek az összeállításnak. Egyértelműen kezdek a hangszedőre gyanakodni, el is határoztam, hogy a teszt végén kicserélem egy másikra. De előtte haladjunk csak a kijelölt tesztprogram szerint. Új nyomású lemez következik, a Pink Floydtól. „Division Bell", a viszonylag friss, kétlemezes kiadás (Parlophone, 0825646293285, EU, 2014, M). Sokkal jobb a hangja, mint a korabeli szingli nyomásnak. Most, hogy duplára keverték, több dinamikának és jobb felbontásnak örvendhetünk. Nézzük, mit ad vissza a Thorens. Az énekhang (Gilmour és a vokálok) egész jó, olyan szárnyalós, könnyed, artikulált. Szétválnak egymástól és a hangszerektől is jól elkülöníthetőek. A basszus kicsit lapos, precíznek precíz, de egyszerűen kevés. A „Marooned"-ban Gilmour gitárjátékát hűen tolmácsolja a gép, a cinek is finomak, enyhén fátyolos hangzással. Mint már írtam, a magas hangokat becsülettel szólaltatja meg a hangszedő, sőt, ez az új nyomású lemez fekszik is neki, mert szellősebb a hangzás.

 Thorens TD-203 audiopile lemezjátszó teszt

A „Coming Back To Life"-ot hallgatva a zongora (szinti), bár feszegeti rendesen a hangszedő korlátait, de abszolúte hallgatható. Ugorjunk a következő korongra, egy Iron Maiden lemez következik, a Powerslave (EMI, 1C 064 24 0200 1, 1984, NM). A kultikus angol rockbanda nagy kedvencem, a fiatalságom egy darabja és bár a rendszer nem zúzós rockra van kihegyezve, de mégis élvezhetően lehet rajta ezt a műfajt is hallgatni, már csak a gyorsasága okán is. Kicsit vékony, egy kis testesség hiányzik belőle, ha meglenne, nagyobb lenne az élvezeti faktora. Pergés van, a gitár ismét rendben, de sok hangszer és ének esetén hajlamos elveszíteni a kontrollt. Összességében mégis ez a műfaj az, ahol a legkevésbé voltak zavaróak a fent vázolt hiányosságok. Jól elvoltunk egymással, sőt, került fel még sok rockzene a Thorensre (két hétig élvezhettük egymás társaságát). A „Powerslave" A/3-as száma, a „Losfer Words (Big 'Orra)" igen jó cintányérral, ritmikus, eleven hanggal, valósághű gitárokkal nyit, de alul, nem meglepően, nem brillírozik. Még két lemez van vissza a tesztanyagból, az egyik Herbert von Karajan és a berlini filharmonikusok felvétele, amelyen Vivaldi, Albinoni és Pachelbel (Deutche Grammophon Signature - 415 201-1,1972, NM ) műveit játssza a világhírű zenekar-karmester kombináció. Az első lemezoldalról kivételesen a második számot indítom: Vivaldi Négy Évszakját (Tavasz, E-dur, E-major), a kezdet biztató. A vonósok hangja lágy, nem tolakodó, de kicsit fedett. Egészen egyben van a hangkép, nem esik össze, de az igazi erőpróba majd csak Pachelbel lesz (A1, Canon, G-dur). Itt már zavarba hozható az AT hangszedő, nem tudja a teljes dinamikatartományt átfogni, a halk és a hangos részek között nincs meg a kellő átmenet, érezni, hogy sávhatárolt. Itt jött el a pillanat, amikor úgy éreztem, hogy hangszedőt kell cserélnem. Egész egyszerűen nem hittem el, hogy itt van ez a Thorens lemezjátszó, és nekem be kell érnem ennyivel. Nem kell! Levettem a polcról egy Ortofon MC 15 Super II-es hangszedőt, beszereltem, beállítottam és vártam a csodát. Az álmoskönyv rezonanciatáblázat szerint ideális párosítás ez, de, mint oly sok esetben, csak a gyakorlat adhat végleges választ. Visszakerült rögvest a lemeztányérra Karajan és a berlini filharmonikusok. Izgultam, de megnyugodtam, elégedetten hátradőltem és élveztem a zenét. Megszűnt az a sajátos monotónia, ami eddig majd minden lemezen tetten érhető volt, egészséges és dinamikus, nyitott hangnak örvendtem, jóval több információt (és sajnos sercegést is, de ez egy ilyen történet) kaptam, azaz nőtt a felbontás. Egyből fellélegzett a TD 203, én pedig felraktam a Pink Floyd lemezt, majd az összes többit. Visszafelé, az alábbi tapasztalatokat szereztem. Iron Maiden: kiegyenlítettebb hangzás, megjön az alja, feldúsul a basszus, megférnek egymás mellett a hangszerek, egyik sem kerekedik felül a másik kárára. Pink Floyd: folyékonyabb a zene, de a különbség nem nagy. Talán a cinek fémesebbek és textúrázhatóbb minden. Kind of Blue: nyíltabb, karcosabb és harcosabb, ahogy Davis fújja. Sokkal valósághűbb, a jelenlétérzet nagyobb. Végül, Jacques Loussier Play Bach No. 2: a legmarkánsabb változást kétségkívül itt hozta az Ortofon. A halk részek információtartalma megemelkedett, élénkség költözött a felvételbe, a dinamikatartomány kiteljesedett.

Összességében a TD-203-as teljesítménye tetszett, viszont az alábbi két dolgot mindenképp megemlíteném: vagy az AT nem való ebbe a lemezjátszóba (túl könnyű a kar!), vagy nagyon nem szerette az MM fokozatot az előfokban. Esetleg az is előfordulhat, hogy egy olcsóbb modernebb, lemezjátszó előerősítővel nem is hallani azokat a problémákat, amikkel én találkoztam. Tény, hogy kapacitív lezárást nem tudtam állítani, de ilyen opció a TD 203-hoz (árban is) passzoló előerősítőkben nincs is, amúgy meg az AT szerint is a 47k Ohm a sztenderd.  Megint kiderült, hogy mennyire nem fekete vagy fehér az analóg világ. Színes, izgalmas és a nehézségek ellenére szerethető. Mert nehézségek akadnak szép számmal. Miután visszaszereltem a gyári hangszedőt, feldobtam egy utolsó lemezt, búcsúzóul. Egy egyszerű, olcsó indiai nyomatot: Jean Michell Jare, „Oxygene" (Polydor 2344 068, 1976, G). Az összes lemez közül, amiket próbára tettem, messze ez szólt vele a legjobban. A szintetizátor muzsika jól feküdt az AT3600-nak, testesen és dinamikusabban rótta a tű a barázdákat. Szóval ez egy ilyen játék. Jó lemezjátszó a Thorens TD 203 és a kategóriájában kiváló összeszerelési minőségnek örvend. Egyedi és magas színvonalú újításokat tartalmaz, így megéri az árát. Aki pedig maximálisan ki akarja használni a benne rejlő lehetőségeket, annak érdemes egy kicsit komolyabb hangszedőbe is beruháznia.

Lapzárta utáni info:
A forgalmazótól érkezett az új hír, hogy a teszten szereplő TD-203-as modellhez, visszavonásig egy új akciót hirdet, miszerint a készülékhez egy komolyabb, a Stream Audio kínálatában szereplő Ortofon 2M Red típusú hangszedőt szereli, a gyári helyett, változatlan áron!

Forgalmazó: Stream Audio

forrás: hifipiac.hu


Audia Flight Three S - Az új belépő a High-End világába

$
0
0

audia-flight-three-s-high-end-sztereo-erősítő

Modell frissítésen esett át az Audia Flight integrált erősítő sorozatának „legkisebb” tagja. A high-end gyártó kínálatában régóta szereplő Flight Three sorozatot a Flight Three S váltja, amely nem csak belsejében, de külső megjelenésében is megújult.

Az Audia Flight Three integrált erősítőre eddig sem volt jellemző a takarékosság, hiszen a masszív vastag alumínium előlap és az erős, rezonanciamentes fém ház alatt két túlméretezett tápegység foglalt helyet, mely a szeparált elő-végerősítőt és egyéb kiegészítő áramköröket látta el az éltető energiával. Az új Flight Three S sorozat az eddigi 400VA-es táp transzformátor helyett 600VA-es típust kapott, mágneses árnyékolással.

 audia-flight-three-s-high-end-sztereo-erősítő

 

Az áram visszacsatolás elvén működő, rendkívül gyors és zenei hangú készülék kimenő teljesítménye így az eddigi 2×75W-ról 2×100W-ra hízott, ami a nagy trafónak köszönhetően stabilan, folyamatosan rendelkezésre áll. A nagy teljesítmény mellé, nagy sávszélesség is párosul, rendkívül jó impulzus válaszidővel. 
A készülék hátulján katonás rendben sorakoznak a jó minőségű - szimmetrikus és aszimmetrikus - ki és bemeneti csatlakozók. Az erősítőhöz opcionálisan egy igen jó minőségű 24bit / 192Khz-es DAC modult és MC/MM phono modult is kínál a gyártó.

 

audia-flight-three-s-high-end-sztereo-erősítő


Az előlap a prémium sorozatból már jól ismert Audia Strumento előerősítő külső formavilágát örökölte. A vastag, 15mm-es alumínium előlapja ízlésesen mosolyog ránk, melyen egy nem túl hivalkodó, de jól olvasható kijelző tudatja a használat során fontos információkat. A fekete és ezüst színben választható készülékek hamarosan beérkeznek a forgalmazó bemutatótermébe, így aki szívesen meghallgatná őket, érdeklődjön a Stream Audio Kft. elérhetőségein keresztül.

audia-flight-three-s-high-end-sztereo-erősítő

HiDiamond D6 interkonnekt és D3 hangfal kábel bemutató

$
0
0

HiDiamond 6 jelkábel, és Diamond 3 hangszóró kábel Magicsound bemutató

Írta: Luglio

Az olaszok mindig is úgy gondolták, hogy a termékeiket esztétikusan, technológiailag pedig magas szinten kell megtervezni. Mióta az ESB és az RCF beszűntették a hangszóró gyártást, nem akadt olyan márkanév, amely ilyen szinten űzte a design, az innováció, és a beruházás sikeres ötvözését. Ennek az volt az eredménye, hogy a hangfal kiegészítők piacán teret nyerő profit orientált mikro vállalkozások elárasztották az üzleteket kétes minőségű termékekkel, amelyek nyomába nem léphettek az elektronikák képességeinek…

HiDiamond D6 interkonnekt és D3 hangfal kábel bemutató

A HiDiamond több mint 10 éves múltra visszatekintő gyártási technológiáját figyelembe véve végre kimondhatom, hogy felülbírálhatom a bevezető gondolatomat, mert végre van egy cég, amely a gyártási és tervezési folyamatának minden szakaszában egyre kevésbé az ipari mennyiség irányában törekszik, sokkal inkább a kézművesek alaposságával kezeli az újító, és kutató technológiákat!!

A közelmúltban mutatták be a legújabb termék palettájukat a nyilvánosságnak, amely azonnal komoly elismerést kapott az olasz, és a nemzetközi sajtóban egyaránt.

Az új szériák levetkőzték a színekhez kötött elnevezéseiket (éveken át harcoltam, hogy meggyőzzem őket arról, hogy ez egy hibás döntés, és változtassanak végre), és progresszív számokra tértek át. A számok a szériában elfoglalt minőség kategóriát sugallják. Talán még egy betű beszúrása a típusban tovább segíthetné a különböző típusok könnyebb megkülönböztetését, de már ez sem rossz!

Lehetetlen nem észrevenni már az első pillantásra azt, hogy ez egy olasz formatervezés, amely levedlette magáról a színeket, és agresszív karbon szálas külsőt öltött. Az arany színe nem csak a megjelenés, hanem a teljesítmény szempontjából is elengedhetetlen, de ezeken kívül semmi felesleges esztétikai elem nincs. Sokat javult viszont a csomagolás. Meggyőző, ahogy a hangszóró kábelt bársonnyal bélelt újrahasznosított papírból készített dobozban szállítják. Ez sokkal elegánsabb, mint a blister csomagolás! 

HiDiamond D6 interkonnekt és D3 hangfal kábel bemutató

A HiDiamond fejlesztésű réz és grafit ötvözet elemi szál anyag csak a legrangosabb gyártók esetében fordul elő. A 4VRC technológia csökkenti a kábel induktivitását, kapacitását, és ellenállását, így fokozza az átvitel linearitását a zenei anyagokon. Az RCA csatlakozások rhodiummal vannak bevonva, amely harmonizál a Carbon külső burkolattal. A rhodium bevonat is a magasabb kategóriában jellemző. A külső megjelenés tehát tisztán látható, de térjünk át a meghallgatásra…

Minden esetben hagyom a kábelt néhány napig járódni, mielőtt értékelem, de az már az első pillanatokban feltűnt, hogy a mélytartomány erőteljesen megnyúlt lefelé, amellett kontrollált lett, hiper komplex pontos átvitellel. A középtartomány felső része édes, és a magasak részletgazdagsága csodálatos. Ez egy extrém rugalmasan felhasználható kábel, amely bármely rendszerben alkalmazható. Dióhéjban, a kábel nagyon keveset módosít a hangzáson, hagyja érvényesülni az elektronikák jellegzetességeit, és ezt nagyon jól teszi! A bemutatás módja kidolgozott, a hangszerek között megfelelő teret hagy, jó arányokkal.

Ezek a darabok nem csak kedvező áruk miatt (nem túlzás róluk azt állítani, hogy mindenki által elérhetők) válnak a kiélezett versenyben vezetővé. Az USA és Kína rengeteg alternatívát kínál, de az bizonyos, hogy a Diamond 6, és 3 kábelek ezekkel felveszik a versenyt.

Ha olyan kábelt keres, amelyre nem kíván egy vagyont költeni, és a hangzást nem akarja a szerencsére bízni, a HiDiamond kábeleket meg kell hallgatnia. Amennyiben olyan agyon reklámozott kábelt keres, amely saját szája ízlését viszi bele a rendszerébe, keressen tovább, ez nem olyan. Ezek a kábelek bárki számára jók, akik nem akarnak feltűnést kelteni (annak ellenére, hogy szerintem gyönyörű a megjelenésük)

Utóirat: Ez a két olasz kábel külföldön is nagyot fog virítani!

HiDiamond D1 hangfal, D4 RCA, D2 tápkábel bemutató teszt

$
0
0

HiDiamond Diamond 1 2 4 bemutató 

Gyémánt mindenkinek

Írta: Gianfranco Machelli

A gazdasági válság hatása alatt nyögő High-End piacon igazi megváltás a HiDiamond, amely komplett csomagot ajánl ésszerű költségek mellett. Az átgondoltan kidolgozott palettára jellemző, hogy tényleg a hangról szól, a szó legjobb értelmében.

A hazai kábelgyártók közül a HiDiamond a legdinamikusabban, és leglátványosabban fejlődő cég. Személy szerint én úgy érzem, hogy kesztyűs kézzel kell bánni azokkal a véleményekkel, amelyek azt vallják, hogy egy kábelt az audio rendszer meghatározó részeként (és nem kiegészítőként) kell kezelni. Azt természetesen elismerem, hogy rendszer elemek összekötő kábeleinek minősége szoros kapcsolatban van a szonikus bemutatás móddal.

Jelen esetben egy három kábelből álló rendszer (hálózati, hangszóró, és interkonnekt) kerül górcső alá. Személyes tapasztalataim szerint a hálózati kábel bír a legfontosabb jelentőséggel (8-10-szer lényegesebb lehet a másik kettőnél) egy rendszer fejlesztése során. Hogy elkerüljem a tévedés lehetőségét (mindig nagy), a saját felszerelésemet használom, és a jól megszokott környezetben végzem a hallgatási tesztet.

HiDiamond D1 hangfal, D4 RCA, D2 tápkábel bemutató teszt

HiDiamond a belépő kategóriás High-End szint

A HiDiamond kábelek elemzését egy általam ideálisnak tartott rendszerrel fogom összehasonlítani, és ehhez képest írom le a tapasztalatokat. Rengeteg kellemetlen tapasztalatot szerezhet az ember a „Made in China” jelzésű kábelekkel, amelyekre akár számtanpéldákban szereplő összegeket is költhet, ha nem vigyáz. Aranyszabály, amelyet a józan ész diktál szerintem az, ha a csatlakozó kábelekre a rendszer összértékének legfeljebb 10 százalékát költi.

A Diamond 4 interkonnekt kábel 255 Euro, a Diamond 1 hangszóró kábel 160 Euro, és a Diamond 2 hálózati kábel 230 Euro vételáron volt vásárolható a teszt megírásakor. Bársony tasakba vannak csomagolva, és teljesen elfogadható a kidolgozásuk, egészen használhatónak tűnnek. Nem hasonlítanak semmi más kábelre.

A megjelenésük a Ciobotaru Design stúdió munkáját dicséri (nem japán, és nem olasz, hanem italo-román), akik amúgy anonim társszerzők a dologban, és ez így van jól.

Mindegyik a 4VRC technológiát alkalmazza XLPE (kereszt szövésű polietilén), és fel van ruházva elektromágneses védelemmel. Hogy többet tudjak meg a dologról chat üzeneteket váltottam a HiDiamond főnökével, Dr. Salvatore Filippelli-vel. 

HiDiamond D1 hangfal, D4 RCA, D2 tápkábel bemutató teszt

FDS: Mi a 4VCR technológiája, és mitől különleges?

SF: a 4VRC egy technológiai fejlesztés neve, amelyet a kábel vezető erek gyártásakor alkalmazunk. A rezet négyszer hevítjük fel szemben a többi gyártó által alkalmazott 2VRC technológia kétszeri melegítésével. A négyszeres hevítés technológia sokkal nagyobb tisztaságot biztosít a kétszeresnél, emellett mivel eltérők a hőmérsékletek az anyagon belüli kapillárisok elrendeződése is kedvezőbb annál. Az alapanyag tisztasága döntő jelentőségű. A réz alapanyag 100 méteres 16 mm vastag tekercsekben érkezik. A pontosan kalibrált extrudálási eljárásokat követően 0,10 mm átmérőjű, 10.000 méteres szálat állítunk elő.

Minél nagyobb az anyag tisztasága, annál egyszerűbb elérni a rövid szakaszokon az állandó homogén eloszlást, tehát annál könnyebben lehet a kábelt pontos értékre kalibrálni. Különösen fontos lehet ez a teljesítményt szállító kábelek esetében, ahol a lecsökkent kapilláris átmérő csökkenti az u.n. skin hatást (bőrhatás). Rövidebb jelkábelek esetében a kapilláris méretének pontos beállításával jó kompromisszum található a dielektrikummal úgy, hogy grafitot keverünk az anyaghoz. A közepes, és magas kategóriás kábelek esetében ezt a gyártási eljárást alkalmazzuk. A 2VRC technológiával készült kábelekhez képest a 4VRC alacsonyabb induktivitású, kapacitású, és ellenállású elemi szálak gyártását teszi lehetővé.

FDS: A Ciobotaru stúdió miben érdekelt?

SF: A Ciobotaru stúdió tervezte az elektromos alkalmazásokat. Partnerkapcsolatban vagyunk velük, és részt vesznek az összeszerelés fázisban

Ezek után lássuk a HiDiamond kábelek rövid bemutatóját:

Diamond 4: Interkonnekt kábel, amely egy korábbi nagyon jó kábel továbbfejlesztett verziója. A csatlakozások rhodium bevonattal, a kábel a 4VRC technológiával, a szigetelés pedig XLPE technológiával készült.

Diamond 1: hangszóró kábel, amely a fenti technológiák alkalmazása mellett két vezető eret tartalmaz

Diamond 2: új termék, amelynek elektromos érintkezései ezüstözöttek, a szigetelése PVC, és KF85% tisztaságú duplán szőtt árnyékolást alkalmaz

HiDiamond D1 hangfal, D4 RCA, D2 tápkábel bemutató teszt

A meghallgatás:

A Diamond 4-et illesztettem elsőként többféle műsorforrás, és erősítő kombináció közé. A következő tapasztalatokról számolhatok be, szinte az első pillanattól (a kábel akusztikus jellemzői nem módosultak számottevően néhány hónapon belül). Igazi karakteres kábel jó színpad bemutatás móddal, amely a közepekhez mintha hozzáadott volna egy keveset, de ez szinte alig észrevehető, mivel a perspektívát nem módosítja. Egy másik jelentős elem az élénk mikro kontraszt, amely szépen kiemeli a ritmust, és adrenalin löketet ad az érzelmeknek is. A basszus a referenciával összehasonlítva könnyebb, és kevésbé erőteljes frekvenciában, de jól modulált, és még mindig elég jól érthető. Az énekhang szilárdan áll a fókuszpontban, bár egy kicsit elvékonyodik a tonális szélesség. Összességében az osztályában jó teljesítményt nyújtott, de talán egy kicsit túlságosan kontrollált, amely betudható a termék fiatalságának.

A Diamond 1-et illesztettem következő elemként a rendszerembe. A beszerelést követően úgy tapasztaltam, hogy a Rega Mira 3 integrált erősítő hangján nagyon keveset változtatott, bár ez nem jelentett újdonságot. A hangzás karakterisztika minden egyéb jellemzője elfogadható keretek között van, tehát ez egy igen jól megépített kábel. (a csatlakozás típusától függően alaposan győződjön meg arról, hogy a kábelvégek jól oda legyenek rögzítve a hangfal bemeneteihez, ellenkező esetben Ön is sokat fogja keresgélni a probléma forrását, hozzám hasonlóan. Más típusú erősítőn nem valószínű, hogy hasonló problémába szalad bele, de nekem sikerült..). A Diamond 1 hangja a teljes tartományban megfelelő volt, nagyon jó részletekkel, komplexitással, és áttekinthetőséggel. Talán egy kicsit könnyebb a nagy erejű beütéseken, de ez nem számottevő. 

A Diamond 2 tápkábel rendszerbe illesztése volt az igazi mágikus érintés, amivel a felvételek kiegyensúlyozottá, és megfelelően meleggé váltak. Legfeljebb a mélytartományra lehet mondani, hogy kicsit félelmetessé vált, ám ez kevésbé lesz intenzív, ha álló frontokat használ. A Diamond 2 szonikusan gyakorlatilag észrevehetetlen, tiszta, dinamikusan kontrollált kontraszt a hatása. Együtt lélegzik a rendszerre, harmonikus egységet alkotva azzal. Az anorexiás tonális csökkenések egy csapásra elmúlnak, a forrás fókuszáltsága jelentősen javul, teljesen megszűnik a nyúlósság a mély beütéseknél.

 

Összefoglalás:

Jól összeválogatott kábel szett, ez már első hallásra nyilvánvaló. Kifinomult, és hosszútávra választható hasznos társak lehetnek. Az ár érték arány ésszerű, és kedvező. Azok számára javaslom, akik négy és hatezer Euro közötti rendszerük hangját szeretnék jó kábelekkel megtámogatni.

 


Denon AVR-X4100W házimozi erősítő teszt - av-online.hu

$
0
0

A Denon új AV erősítőjének személyében olyan készülékkel kötöttünk közelebbi ismeretséget, amely teljesen naprakész a legújabb technológiák alkalmazása terén. Ezek közül a legfrissebb a Dolby Atmos hangformátum kezelése, de ahogy tesztünkből kiderül, más téren sincs szégyenkeznivalója.

Aktuális trendekre figyelve

Van egy megérzésünk, hogy a 2015-ös év javarészt a Dolby Atmosról fog szólni. Már a tavalyi év második felében egyre-másra jelentek meg a vezető gyártók kínálatában azAtmos formátumot kezelő készülékek, de az igazi dömpingre az idén számíthatunk. A mostanában megjelenő termékeknél (főleg a modellpaletták felső harmadában) a cégek nem igazán engedhetik meg maguknak, hogy a piaci verseny kényszerítő hatása miatt gyártmányaik ne feleljenek meg a legfrissebb trendeknek.

 denon avr-x4100 teszt

Nincs ez máshogy jelen tesztalanyunk, a Denon AVR-X4100W esetében sem. Ha csak papíron végigfutjuk a készülék szolgáltatásait, nem nagyon tudnánk felsorolni olyan ma elvárható funkciót, amit ne nyújtana. Mielőtt belemerülnénk a részletekbe, egy mondatban összefoglalva, a készülék főbb jellemzői: az AVR-X4100W egy 7.2 csatornás (és 9.2-re bővíthető), Dolby Atmos dekóderes, 4K videó felskálázásra képes, multi zónás, WiFi és Bluetooth kapcsolattal rendelkező hálózati házimozi erősítő.

Szemügyre véve a megtermett, de elegáns készülékházat, a felső peremre gravírozott logók sokaságán kívül nem sok minden utal a kvalitásaira. A formatervezők - nagyon helyesen - már rég túlléptek azon a szemléleten, hogy egy készülék tudását a frontoldalra elhelyezett gombok számával kell demonstrálni, és hogy attól lenne komoly egy erősítő, ha egy vadászrepülő műszerfalával vetekszik az előlapja. A legszükségesebb kezelőszerveket és aljzatokat (fejhallgató, mérőmikrofon, USB) egy lehajtható takarólap mögé rejtették.

Kapcsolatok

A hátoldalon elhelyezkedő aljzat-dzsungel viszont sokkolóan hat a gyanútlan felhasználóra, maradéktalanul ki van használva a teljes felület. A 2.0 szabványt kezelő HDMI csatlakozók közül hét bemenetet (plusz egyet az előlapon) és három kimenetet találunk, melyek közül kettő a fő helyiséget szolgálja ki (egy ARC kompatibilis a tv-nek és egy a projektornak), a tőlük független harmadik pedig a második zónát. Digitális hangbemenetek: két-két optikai és koaxiális. A Denon Link HD a kompatibilis lejátszó készülékek esetén csökkenti a jittert és az ebből eredő hangzásbeli hibákat. Helyi hálózatba kötés megoldható LAN kábellel vagy WiFi kapcsolattal. Ez utóbbi esetén két antenna biztosítja a stabil és megbízható adatforgalmat a routerhez, vagy Bluetooth-os mobil eszközökhöz.

Analóg fronton - a forráskészülékek lassú kikopása ellenére - szintén nem spóroltak a csatlakozókkal: videó tekintetében két komponens és három kompozit, hang részről öt vonalszintű és egy phono. Külső erősítők használatához pre-out kimenetet kapott a 2. és 3. zóna, illetve az összes surround csatorna. A hangfalak meghajtására tizenegy pár aljzat és a két szub kimenet szolgál. Nehéz elképzelni, hogy valaki olyan otthoni készülékparkkal rendelkezzen, ami meghaladná ezeket a lehetőségeket. Ha mindenáron és csak azért is fogást akarnánk találni a készüléken, akkor egyedül a 7 csatornás, analóg, vonalszintű bemenetet hiányolhatnánk (külső processzor/dekóder használata esetére), de ez már tényleg a kákán is csomót keresés magasiskolájába tartozik.

 denon avr-x4100 teszt

 

A karosszéria alatt

Hét egyforma teljesítményű, diszkrét elemekből épített végfokozata 8 Ohm terhelésnél 125 W teljesítményt ad le, 0,05 % THD mellett. Ez a csatornaszám azonban még tovább növelhető egy külső sztereó erősítő bekötésével, így érhető el a maximális, 9.2-es kiépítettség. Ezt a kilenc csatornát lehet szinte a végtelenségig konfigurálni: a klasszikus 5.2-es elrendezésen felül a „maradék” fokozatok lehetséges szerepkörei (a teljesség igénye nélkül): front kettős erősítés, front B hangsugárzók, front szélességi vagy magassági, hátsó surround, 2. zóna sztereó, 2. és 3. zóna monó, stb. És eddig még nem is beszéltünk az újdonságról, az Atmosról...

Elöljáróban egy kis kitérő, hogy az Atmos térhódításával párhuzamosan új jelölési rendszerrel és kifejezésekkel kell megbarátkoznunk. A már megszokott, x.y (surround.mélynyomó) formátumú jelölés kibővült egy újabb értékkel, amely a mennyezetre szerelhető Atmos sugárzók darabszámát mutatja. Külső erősítő nélkül az alap 5.1-es (vagy 5.2-es) elrendezés bővíthető két mennyezeti hangsugárzóval 5.1.2-re. Így Atmos kiépítés esetén le kell mondanunk a 2. zónáról, mert az erősítőnek szüksége lesz minden végfokozatára az összes surround sugárzó meghajtásához. Külső erősítő hadrendbe állítása esetén eldönthető, hogy a kilenc csatornát 5.1.4 vagy 7.1.2 konfigurációban használjuk-e. Ha valaki megrettenne attól, hogy most már a plafonig kell bekábeleznie a nappaliját, alkalmazhat az álló hangfalak tetejére helyezhető, ferdén felfelé sugárzó „Atmos Enabled” (még nem született meg a találó magyar elnevezés) hangszórókat, melyek a mennyezetről visszaverődő hanghullámok segítségével állítják elő az Atmos hangkörnyezetet.

A legújabb fejlesztésű Audyssey Platinum algoritmusokkal dolgozó 10 GFlops teljesítményű SHARC DSP processzor számtalan funkciót nyújt (MultEQ XT32 szobakorrekció, Dynamic Volume, DynamicEQ, DSX - Dynamic Surround Expansion) a szélességi és magassági csatornák kezeléséhez, LFC (Low Frequency Containment) a mélytartomány optimalizálására a szomszédokkal való békés együttélés érdekében, stb.

A hang szekció mellett a videó rész is naprakész a legfrissebb technológiák terén. A készülék ISF tanúsítvánnyal rendelkezik, ami garantálja a magas fokú videó kalibrációt és beállítást. A HDMI csatlakozók 2.0 verziójúak. A 4K jeleket nem csak átengedi magán (pass-through) hanem mind az analóg mind a HDMI bemenetre érkező forrásokat fel is tudja skálázni, akár 60p képfrissítéssel. A színfeldolgozás tömörítetlen 4:4:4 (pure color) formátumú.

Zenelejátszó programja szinte az összes fájl-formátumot kezeli, az MP3-tól és WMA-tól kezdve a FLAC-on keresztül a DSD-ig. A zenei tartalom lehet DLNA szerveren megosztott állomány, vagy az előlapi USB-re csatlakoztatott pendrive, iPod, sőt (amit nem minden erősítő szeret) külső HDD is. Az AirPlay funkció használatával Apple mobileszközről vagy akár PC-re telepített iTunes programról lehet zenét streamelni. A világhálóról elérhető a Flickr tartalommegosztás, az internet rádió működése a vTuner adatbázison alapszik. 

denon avr-x4100 teszt

 

Működés közben

A használatba vételt az Audyssey MultEQ XT32 automatikus szobakorrekciós installálással kezdtük. Ez összesen 8 lehetséges hallgatási pozícióban mért adatok alapján állítja be a frekvenciamenetet, a jelszinteket és a késleltetéseket. A folyamat lépéseinek végrehajtását szép grafikájú, részletes útmutató segíti a TV képernyőjén. A kevésbé hozzáértők kedvéért még azt is több animált képen mutatják be, hogyan kell egy hangszóró vezetéket lecsupaszítani, és bekötni a csavaros szorítóba. Ezt egy kicsit már túlzásnak is éreztük, aki annyira technikai analfabéta, hogy fogalma nincs arról, miként kell csatlakoztatni egy hangdobozt, az biztos nem egy ilyen szintű készülékkel kezdi az ismerkedést a házimozizás világával. Ettől függetlenül nem csak az installációs segédletre, hanem a menürendszer teljes egészére az igényes megoldások jellemzők. Örömteli, hogy a Denon programozói komolyan vették a feladatot, és a mai kor elvárásainak megfelelő felhasználói interfészt hoztak létre. Márka és típus említése nélkül, de az elmúlt években jó pár olyan házimozi erősítő akadt a kezünkbe, ahol az alacsony felbontású, csapnivaló grafikájú megoldások láttán az volt az érzésünk, hogy a menü készítői leragadtak a múlt század 80-as éveiben a ZX Spectrum szintjén.

denon avr-x4100 teszt

 

A hangsugárzók setup-ját követte (volna) a helyi hálózatba kötés, azonban a WiFi csatlakozás többszöri próbálkozásra sem sikerült. Mint kiderült, a problémát az okozta, hogy az erősítő nem tudott együttműködni a kizárólag 802.11n szabvány szerint üzemelő routerrel. Átállítva azt kevert (11bgn) üzemmódra, már gond nélkül megtörtént a kapcsolódás, és a későbbiekben akadás nélkül zajlott az összeköttetés. Ez nem kardinális, de kissé bosszantó probléma volt, mert egyrészt egy mai WLAN eszköztől elvárható, hogy kezelje a 11n szabványt, másrészt a műszaki specifikációk között ezt nem  említik, így kísérletezés útján kellett rájönni a megoldásra.

Ezután már tényleg az üzemszerű használat következett, először még saját műsorforrás helyett a rádió szekció. Az FM tuner zajmenetesen hozta be az adókat, a rádiótext információk mind a kijelzőn, mind a tv képernyőjén helyesen, ékezetes karakterekkel jelentek meg. Az internetrádió gyorsan megtalálta az állomásokat, könnyen lehetett lapozni, navigálni köztük. A menürendszer így nem csak a szép grafika, de a gyors működés miatt is elismerésre méltó. PC-re telepített DLNA szerveren szintén kényelmes volt a navigáció, a különböző fájl-formátumú zenei állományok lejátszása zökkenőmentesen történt, a számokon belül működik az előre/hátra gyorstekerés. Ez magától értetődőnek tűnik, de sok erősítő lejátszó programjából kihagyják ezt a funkciót.

A zenei anyagok előtt Pure Direct-be kapcsoltuk a készüléket, majd rögtön a mélyvízbe ugrottunk a Jazz at the Pawnshop albummal. A színpadkép szélességében megfelelően kiterjedt volt, de a mélységi információk valahol elvesztek a lejátszó és a hangdobozok közötti úton. Alacsony hangerőn a dinamika erőtlennek tűnt, de feljebb tekerve nem csak szimplán hangosodott az előadás, hanem plasztikusabbá is vált. Összességében, ha nem is audiofil, de korrekt, élvezhető hangzást tapasztaltunk. Rock műfajra váltva a Superheavylemeze határozottan jobban feküdt az erősítőnek: megmutatta, milyen dögösen tud zenélni. A már-már túlhangsúlyos, de mindvégig kontrollált mélytartomány nem telepedett rá a középtartományra, az énekszólamok jól artikuláltak maradtak.

Blu-ray lemezről gond nélkül végigzongorázta a Drive teljes dinamikatartományát. A kocsi-pusztító kaszkadőrös és országúti akciójelenetek után Ryan Gosling halk dialógusai tisztán, érthetően szóltak. A zenei betétek kellő részletezettségűek voltak, a hangzás nem billent meg sem az alsó sem a felső tartományok felé. A surround környezetet precízebben építi fel, mint korábban a sztereó színpadot. A Gladiator Colosseum-beli csatájában a nézői reakciók élethűen vettek körül minket, de nem vonták el a figyelmünket a vásznon zajló fő eseményekről. Ugyanezt tapasztaltuk koncertfelvételeken is, a közönségzaj csak annyira van jelen, hogy valóban a helyszínen érezzük magunkat, de a színpad marad a lényegi látni/hallgatni való. Zenés filmeken (RockhajóChicago) pontosan, kifulladás nélkül követi a dinamikai váltásokat, itt alacsonyabb hangerőn sem laposodik el. A mélytartomány szintjét jól lőtte be az Audyssey teremkorrekció. Mindent egybevetve érződik, hogy erre a feladatra tervezték az AVR-X4100W-t.

Jövőbiztos befektetés

Ha csak a jelent nézzük, akkor minősége és szolgáltatásai terén nem igazán lehetett fogást találni a Denon AVR-X4100W-n. (Egyedül talán a 802.11n WiFi szabvány hiányzik). Sztereó módban is (szigorúan Direct állásban) korrekt minőséget hozott, a könnyebb műfajok előnyben részesítésével.

Jövőbelátás híján ugyan nem tudhatjuk, hogy az elkövetkező években milyen új kép és hangformátumok megjelenésére lehet számítani, de az AVR-X4100W legfontosabb jellemzői (HDMI 2.0, Atmos dekóder, 4K felskálázás) eléggé valószínűsítik, hogy egy otthoni szórakoztató rendszer központi elemeként még hosszú évekig kielégítően szolgálhat. Nem kell attól tartani, hogy ő válna a házimozi lánc szűk keresztmetszetévé. Bár az Atmoshangformátumú és Ultra HD felbontású műsoranyagok dömpingjére még jócskán várnunk kell, mindenképpen jobb egy olyan készülékkel együtt élni, amely elébe megy a fő irányzatoknak, és nem utánuk kullogva követi őket. A nyolc HDMI bemenet az analóg készülékek teljes kikopása után is elegendőnek tűnik, így az eddigiek fényében nem kockáztatunk sokat, ha jövőbiztos befektetésnek titulájuk az AVR-X4100W-t.

 

Műszaki adatok

Teljesítmény:

125 W (8 Ohm, 2 csatornán, 20 Hz - 20 kHz, 0,05 % THD)

165 W (6 Ohm, 2 csatornán, 1 kHz, 0,7 % THD)

Frekvenciaátvitel: 10 Hz-100 kHz (+1 dB / -3 dB eltéréssel)
Jel/zaj viszony: 102 dB
Torzítás: 0,005 % (direct módban)
Alkalmazható hangsugárzók: 4-16 Ohm között
Videó felskálázás: 4K@60p-ig
Bemenetek: 8 db HDMI (1 előlapi), 2 db koaxiális, 2 db optikai, 2 db komponens videó, 4 db kompozit videó (1 előlapi), 6 db vonalszintű sztereó RCA, 1 db phono (MM) sztereó RCA
Kimenetek: 3 db HDMI, 1 db komponens videó, 2 db kompozit videó, sztereó 2. és 3. zóna pre-out, 13.2 csatornás pre-out
Egyéb csatlakozások: Ethernet, USB, RS-232C, setup mikrofon, FM antenna, AM antenna, 2 db 12 V trigger, távvezérlés be/ki, Denon Link HD
Teljesítmény felvétel: 670 watt
Készenléti teljesítmény felvétel: 0,1 watt
Teljesítmény felvétel "Network standby" készenléti állapotban: 2,5 watt
Méretek: 434x167x389 mm
Tömeg: 12,6 kg
Ár: 379 990 Ft
   

Mérleg

+ Dolby Atmos hangformátum kezelése, külső erősítő csatlakoztatásával akár 4 mennyezeti hangszóró meghajtásával

+ HDMI 2.0 csatlakozók, az Ultra HD felskálázás 60p képfrissítésig lehetséges

+ Szép grafikájú, felhasználóbarát, gyorsan reagáló, jól kezelhető menürendszer

- A WiFi csak a 802.11g szabványt ismeri, a 11n-et nem

Szubjektív vélemény

Hangminőség házimozira: 4,5 csillag 
Hangminőség zenére: 4 csillag 
Kivitel: 4,5 csillag 
Kezelhetőség: 5 csillag 
Szolgáltatások: 5 csillag 
Ár/érték arány: 4,5 csillag 

 

forrás: av-online.hu

 

Cambridge Audio Topaz SR20 sztereó rádiós erősítő + DAC teszt

$
0
0

 

A Cambridge Audio Topaz SR20 érdekes kategóriát képvisel a sztereó rádióerősítők között, hiszen egyfelől olcsó, másfelől sok követelménynek próbál megfelelni. A fennmaradó kérdés csupán az, hogy ilyen komoly teljesítmény és szolgáltatások mellett milyen hangzásra képes?

 

cambridge-audio-sr-20-teszt

 

Kicsomagolás, első benyomások

A készülékház a Cambridge Audio Azur házimozi erősítők küllemét örökölte, viszont egyeseknek hátrányt jelenthet, hogy csak fekete színben kapható, bár a szálcsiszolt alumínium előlap így is diszkréten elegáns érzést kelt. Fotókon sajnos nem lehet visszaadni ugyanazt a látványt és a hifis arculatot, amit élőben nyújt a Topaz SR20. Az előlap kiosztása szinte tökéletes, az öt különálló forrásválasztó gomb helyett talán esztétikusabb lett volna egy baloldali potméter, persze feltehetőleg a tervezők próbáltak gazdálkodni a költségekkel. Ne feledjük, az SR20 a gyártó belépő kategóriájából származik, még akkor is, ha a Topazszéria csúcsáról beszélünk.

cambridge-audio-sr-20-teszt

 

Az impulzus potméter kissé lapos, de határozott fokozatokban és érzékletesen szabályozza a hangerőt. A bal alsó sarokban feketén árválkodó, 3,5 mm-es Jack aljzat áll rendelkezésünkre „MP3 in” felirattal, nyilvánvalóan okostelefont és tabletet is csatlakoztathatunk rá. Kíváncsian várjuk azt a napot, amikor a hifi erősítőkön a „Tape” feliratokat beleértve az „MP3” helyett is valami korszerűbb jelzéssel rukkolnak elő.

 cambridge-audio-sr-20-teszt

Ettől még a lényeg nem változik: a Topaz SR20 elején lévő aljzat és a másik oldalon lévő, 6,3 mm-es Jack fejhallgató kimenet is korrekt minőségű, nem lötyög, ugyanez érvényes a hátoldali csatlakozókra.

 cambridge-audio-sr-20-teszt

Apropó, a készülék beépített DAC-kal is rendelkezik, melyre két optikai és egy koaxiális bemeneten keresztül köthetjük rá forráseszközeinket. Továbbá három pár sztereó RCA csatlakozó is rendelkezésre áll, valamint egy Phono bemenet lesz segítségünkre, amennyiben analóg lemezjátszót kötnénk az erősítőre. A teljesen mezei minőségű hangfalkábel csatlakozók banándugó kompatibilisek, igény szerint lehetőségünk van két pár hangdoboz bekötésére is, melyek A vagy B illetve A+B felállásban hajthatóak. További hab a tortán, hogy az SR20 egy aktív mélyláda kimenettel is rendelkezik.

 cambridge-audio-sr-20-teszt

Bekapcsolás

A ki/bekapcsoló gomb csak készenléti állapotba helyezi az áramkört, teljes áramtalanításra a hátoldalon lévő, kétállású kapcsolót használhatjuk. Mivel tesztalanyunk beépített AM/FM tunert is tartalmaz, ezért duplán hasznos a remekül olvasható, kellemes kék fénnyel világító előlapi kijelző, mely rádióhallgatáskor láthatóvá teszi az RDS szövegeit, valamint az aktuális forrás nevét is megjeleníti.

 cambridge-audio-sr-20-teszt

Az SR20 lelkét egy masszív toroid transzformátor képezi, mely gond nélkül biztosít csatornánként 100 W teljesítményt. Utóbbi, hirtelen terhelés esetén 120-130 W-os csúcsértéket is képes nyújtani, ennél fogva a készülék álló hangfalakat is kiszolgál. A készülékház akusztikailag csillapított szerkezetre épül, valószínűleg ennek nem képezi részét a meglehetősen vékonyka tetőlemez. Utóbbin jókora nyílások segítik a szellőzést, melyeken keresztül betekintést nyerhetünk az igényes belvilágba. Az SR20 ugyanolyan elven működő, ventilátorral megtámogatott hűtőrendszert tartalmaz, mint a korábban már általunk is tesztelt Cambridge Audio Azur házimozi erősítők. Eleinte szkeptikusak voltunk az aktív hűtés láttán, tény, hogy az erősítő közvetlen közelében tartózkodva némi susogást hallhattunk, de már a legkisebb hangerőn történő zenehallgatásnál sem hallottuk a légkeverőt.

cambridge-audio-sr-20-teszt

 

Hangminőség

Az erősítő remekül képes beosztani a csatornánként 100 W-os teljesítményt, és nem erőlteti meg a kisebb méretű, kétutas állványos hangfalakat sem. Sőt, tesztünk során a rákötött Boston Acoustics A 26 és Jamo Concert C 603 dobozokból minden létező tartalékot ki tudott préselni. Ami azt illeti, az általunk jól ismert és évek óta használt Jamo esetében olyan határértékhez érkeztünk, ami bebizonyította, hogy ez az elektronika bizony többet is tudna, ha egy fokkal jobb hangfalat kapna. Hogyan lehet érezni az ilyesmit? Egyrészről a hangsugárzó a tőle megszokottól sokkal tisztább és dinamikusabb hangot produkált, másrészt pedig a hangerőt feljebb állítva érezhettük a basszusok keményedését, valamint a hangszínpad összefolyását. Ennek ellenére, a közepes hangerőn hallott rendkívüli tisztaságból sejtettük az erősítőben rejlő lehetőségeket, és végül igazunk lett, mivel a később rákötött BW 685 S2 dobozokkal még meggyőzőbb részleteket és nyitottabb hangszínpadot kaptunk. Az erősítő nem tette fárasztóvá a zenehallgatást, ugyanakkor fenntartotta a tisztaság érzetét, és e kettő kombinációja ritka adottság ebben az árkategóriában (kb. 125 000 Ft).

A Wolfson DAC ezúttal sem vallott szégyent. A tiszta, könnyed, ugyanakkor részlet-orientált hangzás érdekében erősen javasoljuk, hogy tessék kihasználni a rendelkezésre álló digitális bemeneteket! Saját példánkra alapozva csak pozitívan tudunk nyilatkozni a konverter képességeiről, hiszen a teszteléshez használt, belépő kategóriás Pioneer BDP-170 analóg hangja (ami sajnos sokat romlott a BDP-160-as elődhöz képest) drasztikusan rosszabb volt, mint az erősítő által feldolgozott jel. A Topaz-nak köszönhetően, a nagyáruházi, műanyag előlapos Blu-ray lejátszóból gyakorlatilag egy tisztességes, alap CD-játszókkal rivalizáló készüléket kreáltunk. Ha van otthon plazma vagy LCD tévé, azt is érdemes egy optikai kábellel rákötni az erősítőre, főleg, ha médialejátszót is tartalmaz. A tesztelésünkhöz használt Sony KDL-42W805 televízió, optikai kimenetéről szép tiszta, teres és dinamikus hang érkezett, és ami fontosabb, sikerült elkerülni a tévé által generált, sajnos meglehetősen pocsék és maszatos analóg hangot. Az optikai kábel egyetlen hátránya, hogy filmnézésnél hajlamos néhány milliszekundum ajakszinkron elcsúszást okozni, persze a tévé/lejátszó felhasználói kézikönyvének áttanulmányozása ilyenkor megoldás lehet.

 cambridge-audio-sr-20-teszt

Cambridge Audio Topaz SR20 az általunk kipróbáltak közül az eddigi legolcsóbb olyanerősítő, melynél csukott szemmel a valós zenei helyszín elénk tudott kerülni. Hangszínpadja lehetett volna szellősebb, kicsit szűken és távolian ábrázolta a zenekari felvételeket, ennek ellenére a zenei jellege segített fenntartani a figyelmünket. A kissé zárkózott hangképet élénk és jól kivehető részletekkel ellensúlyozta. Nem vitt el minket a pihe-puha, gyengéd brit hangzás irányába, hanem a részleteket kis nyersességgel és játékos dinamizmussal párosította. Ez a meglepően jól kiegyensúlyozott karakter számos zenei stílusnál jónak bizonyult, jobban mondva szinte minden műfajnál hasznosan tudott megmutatkozni. Aki igazán vájtfülű és évek óta használ valamilyen komoly hifi rendszert, annak feltűnő lehet az erősítő lazasága, helyenként felesleges csilingelő magasai és lelkes dinamizmusa, viszont tény, hogy a legtöbb felhasználó pont ezért az izgalmas és intimitást nélkülöző, könnyed karakterért szeret bele a hifizésbe. Minél többet hallgattuk, annál inkább egyértelművé vált, hogy az SR20 nem akart minket feltétlenül meggyőzni, ugyanakkor mégis sokat fel akart tárni a lejátszott zenékből. Ennél konkrétabban nem tudjuk megfogalmazni, amit hallottunk, érdemes mindenkinek a saját fülével megtapasztalnia, ez a készülék klasszikus arany középutat képez, egyike azon keveseknek, ami a saját korlátain belül tökéletesen teljesít, szinte mindegy, hogy mit adunk neki, jól szól. Még azon se csodálkoztunk volna, ha emberi hangon megszólít az erősítő: miért ne adjam azt, amit elvártok tőlem? Különben úgyse vásárolna meg senki.

Végszó

Topaz SR20 tervezőinek sikerült a termék árához viszonyítva szinte mindenben felülmúlni a várakozásunkat. Így lelkifurdalás nélkül állíthatjuk, hogy ez az erősítő nagyon ajánlott vétel. Mindazoknak, akik a hifit integrálni szeretnék a nappaliba, a televízió és a Blu-ray lejátszó közé, persze az se baj, ha még a játékkonzol és a set top box is kihangosításra vágyik. Van egy-két fizikai apróság, amibe egyesek talán majd belekötnek, de a jó extrák, a diszkréten elegáns megjelenés és a meglepően jó hang bőven kárpótolni fogja a hallgatót.

Műszaki adatok

Teljesítmény: 100 W/csatorna 8 ohmon
Torzítás (THD): <0,01 % (súlyozatlanul, 1 kHz, 80 % terhelésen)
Frekvenciaátvitel: 5 Hz-50 kHz (-1 dB)
Jel/zaj viszony: >82 dB (súlyozatlan, 1 W teljesítményen)
Bemeneti impedancia: 47 kOhm
Bemenetek: 2 db optikai (32-96 kHz), digitális koax (32-192 kHz), 3 db analóg sztereó RCA, MM Phono
Kimenetek: aktív mélynyomó, 6,3 mm sztereó fejhallgató Jack, analóg sztereó RCA (Rec)
DAC típusa: Wolfson WM8728
Csillapítási tényező: >50
Méretek: 110x430x340 mm
Tömeg: 8,1 kg
Ár: 124 990 Ft
   

Mérleg

+ Kis és nagy hangerőn is stabil, tiszta hangzás, abszolút kiegyensúlyozott teljesítménnyel

+ A beépített DAC segítségével egy belépőszintű forráseszközből (pl. Blu-ray lejátszóból) is hifi hangot csikarhatunk ki

+ A termék fejlesztői egyidejűleg gondoltak a filmrajongó (aktív mélysugárzó kimenet) és veterán hifista (lemezjátszó bemenet) felhasználókra is

- A filléres külsejű távvezérlő nem igazán illik a remek minőségű és megjelenésű készülékhez

- A forrásválasztó gombok memorizálása egyeseknek megszokást igényelhet

Szubjektív vélemény

Hangminőség: 5 csillag 
Kivitel: 4 csillag 
Kezelhetőség: 4 csillag 
Szolgáltatások: 5 csillag 
Ár/érték arány: 5 csillag 

 forrás: www.av-online,hu

cambridge-audio-sr-20-teszt

Primare BD32 MK II hálózatos univerzális lejátszó teszt

$
0
0

Primare BD32MKII hálózatos univerzális lejátszó


A svéd világbajnok.

Az évek óta szaporodó digitális műsorkezelési igények hívták életre az új kategóriát, a médialejátszók és univerzális lejátszók osztályát. Az elmúlt években már több igen kiváló készülék született, de egyre több lát napvilágot a hatalmas vásárlói kereslet miatt.
A full HD-hoz képest négyszer nagyobb képfelbontást, és az audiofilia tartalékainak legvégső kihasználását ígéri, a karácsonyi szezonra megjelent svéd szenzáció, a Primare BD32MkII. Ez a remekmű lehetővé teszi a látványos részleteket és a ragyogó színeket natív 4K forrásból, de átalakítja (felskálázza) a Blu-ray és DVD-filmek képfelbontását is. Természetesen élénk képeket generál a több mint nyolcmillió pontosan meghatározott pixel, és a kirobbanó dinamikát sugárzó többcsatornás film hang. A CD-, SACD- és DVD-Audio lemezek mellett a ma legnagyobb érdeklődés övezte, eddig ismert legnagyobb felbontású DSD fájlokat is lejátszhatjuk. Minden nézni és hallgatni valóhoz könnyű hozzáférést biztosít a Wi-Fi hálózati elérés, az USB vagy DLNA (Digital Living Network Alliance) eszközökkel való együttműködés. A BD32 MkII magas színvonalú tervezése, az anyagspecifikáció és a funkcionális egyszerűség, sajátja ennek a készüléknek. Kell ennél több?


Feldolgozható formátumok: Blu-ray, DVD, CD, SACD, DVD-A megfelelő média tartalmak
Bemenetek: USB, LAN, e-Sata, IR be/ki 3.5mm; RS232; Trigger be/ki 3.5mm
Kimenetek: kettős, párhuzamos HDMI 1.4a (3D)
Digitális kimenetek: 1x SPDIF (RCA); 1x AES/EBU (XLR); 1x optikai (TOS-link)
D/A konverter: Crystal DSD DAC CS4398
Analóg kimenetek: sztereó XLR és RCA 4,3Vrms
CD-játszási adatok
Frekvencia menet (-0.19dB): 1 Hz – 20 000 Hz
Teljes, harmonikus torzítás(1kHz 0dBFS, 22k LPF): 0.0015%
Jel/zaj viszony (A-súlyozott): -138dBV
SACD, (DSD) játszási adatok
Frekvencia menet (-0.19dB): 1 Hz – 20 000 Hz
Teljes, harmonikus torzítás(1kHz 0dBFS, 22k LPF): 0.0055%
Jel/zaj viszony (A-súlyozott): -125dBV
Méretek: 430×375×106 mm
Tömeg: 8.5 Kg
Ár: 1 200 000 HUF
   



Külső jegyeit tekintve a Primare hosszú évek óta őrzött kiviteli jegyeit mutatva elegáns. Ezt az eleganciát nem rontják el emblémák és magyarázó szövegek sokaságával. A Primare az Primare – tessék kivitelben hozzá illő SPA 23 A/V-erősítőt vásárolni!
A belső szerkezetben elkülönítve jelennek meg a tápegységek. Elszeparált a mechanika mozgatására szánt, valamint a kijelző és az audioegység tápellátása. Az audioegységet C-magos transzformátor látja el tápárammal. Az előlapi kijelző panelje, az audio- és videoáramkörök külön egymástól jól elhatárolt módon szereltek. A BD32 MkII analóg tápegysége megnövelt, összesen 82 000uF kapacitású szűréssel rendelkezik, mindez több, kisebb, 2200 és 4700uF kapacitású párhuzamosan működő alacsonyabb ESR (Equivalent Series Resistance) faktorú egységre van bontva.
Az elsődleges fő-kimeneten (HDMI 1) a beépített Marvell Qdeo Kyoto-G2 video-processzor minden videó forrás jelét felskálázza 3840×2160 képpontig. A video beállítási lehetőségekhez tartozik a képarány konverzió, a képméret 2,35: 1 arányú (stretch zoom) feldolgozása anamorf vetítőlencsék használatához. Amennyiben a hozzákapcsolt A/V processzor a fő zónában (HDMI 1.4a) 3D kompatibilis, akkor audio- és videojelek küldhetők a HDMI 1 csatolóra. Ha az A/V processzorunk nem 3D kompatibilis, akkor HDMI 1 videó kimenet jelét el lehet küldeni a kijelzőre, míg a HDMI 2 kimenet egyidejűleg továbbítja a HD audio-jeleket (beleértve a DSD, Dolby True HD és DTS Master Audio hangjeleket) a processzor részére. E megoldáson kívül használhatjuk a kimeneteket két egymástól függetlenül dolgozó képalkotó berendezéshez, mint pl.: vetítő és televízió.

 Primare BD32MKII hálózatos univerzális lejátszó

A sztereó hangkimeneti áramkör a Crystal Semiconductors legkiválóbb, CS4398 DSD DAC chip-jét használja. A teljesen szimmetrikus analóg kimeneti fokozat, Burr-Brown OPA2134 műveleti erősítőket, WIMA, NPO SMD-ket és EPCOS polipropilén szűrő kondenzátorokat, valamint MELF ellenállásokat tartalmaz. Minden alkatrész minimális tűréshatáron belüli paraméterekkel rendelkezik és többségük párba válogatott.

A CS4398 DSD chip egy teljes, 24-bit/192 kHz mintavételezésű, sztereó, digitális/analóg átalakító rendszer. Ez a rendszer magában foglal egy fél dB-es lépésekben szabályzó hangerő vezérlőt is. Tartalmaz választható, gyors és lassú roll-off digitális interpoláció szűrőket, valamint egy túl- mintavételezésre alkalmas multibites Delta-Sigma modulátort. A több elemből álló, kapcsolt kapacitású technológia kialakítása kiküszöböli a torzításokat és kiváló hangminőséget képvisel. A CS4398 DAC-ban van egy saját Direct Stream Digital (DSD) processzor, amely lehetővé teszi az opcionális elérési utat a közvetlen DSD átalakításhoz. A CS4398 elfogadja a PCM (impulzus kód moduláció) adatokat, ideális megoldást nyújt különböző audio alkalmazások részére.

Primare BD32MKII hálózatos univerzális lejátszó

 

A hálózati és egyéb digitális műsorfunkciók Ethernet és USB csatlakozókon keresztül érhetők el, de Wi-Fi kapcsolat is lehetséges. Ugyan ez a funkció nem beépített, de a gondos gyártó a hardverkulcsot mellékelte a csomagolásban. Mindez lehetővé teszi a képi- és hangi anyagok külső szerverről és egyéb tárolókról való elérését. A DSD fájlok játszása esetén a DFF vagy DSF fájlkiterjesztést kell használni, a támogatott DSD64-nek megfelelő mintavételi frekvencia 2,8224 MHz. A kezdeti beállításokon kívül az internetre való csatlakozáskor a BD32 MkII automatikusan letölti a legfrissebb gyári-szoftvert. A további frissítések egyszerűen teljesíthetők a beállítási menüben. A BD32 MKII gyönyörűen egyszerű kivitelt kínál széleskörű kapcsolat integrációval az otthoni automatizálási rendszerekhez és ellenőrzése alatt tartja a házimozi-kivetítők és képernyők kezelését. A megfelelő alkalmazás internetes letöltésével saját mobil eszközeink képessé válnak a BD32MkII-vel történő kommunikációra és a készülék kezelésére, az „okos vezérlés” magas szintjére lépve. Az összes digitális átalakítás elvégzése után olyan analóg fokozat következik amely a hagyományos sztereó erősítőkben szokásos tervezési elvek szerint alkottak meg a tervezők. Az összes kimeneti kapu és csatlakozó magas minőségű, nem vesz el a már legyártott príma műsorjelből.

Primare BD32MKII hálózatos univerzális lejátszó

 

A tesztláncunk a következő volt: Primare BD32 MkII univerzális lejátszó, Primare SPA23 AV erősítő, Red Rose Classic Ribbon front- Red Rose Rosebud II. háttér-sugárzók, Sony KD–65X9005B 4K képes televíziós készülék, VDH kábelezettséggel installálva.

A látvány és a hangvágy

Könnyű működtetés jellemzi az új világbajnokot. Logikusan felépített menürendszerből aránylag gyorsan megy az installálás még a kevésbé járatosak számára is. A képi adottságok tekintetében professzionális módon oldja meg a megjelenítést. A 3D-s megjelenítés viszi a szemet, láttatja az apró részleteket, nyugodtan körül lehet nézni a képernyőn (esetleg egy vetítővásznon) az apró részletek felkutatására. Természetesen méltó képmegvalósító partner is kell ahhoz, hogy mindent az élőképhez közelinek lássunk, az „áthallás” minimális, a pixelesedés jó textúrájú, észrevehetetlen legyen. A kompatibilitás is biztosítva van hiszen DVD-lemezzel, és hálózaton lévő fájl-ok játszásánál is remek munkát kapunk. Valami meghatározhatóan jó módon simítja el a durva éleket és tünetei el a digitális zajokat.

Primare BD32MKII hálózatos univerzális lejátszó

 

A hangok megjelenítésében professzionális kétkedőket megszégyenítő módon jár el. SACD-lemezről a hangszerek finoman, tisztán és erőteljesen szólaltak meg. Mindvégig követhető hangzástérrel valósítja meg a hangszínpadot és a zene harmadik dimenzióját. Ez az univerzális lejátszó teljes mértékben képes a legtöbbet kihozni abból a formátumból amivel megkínálják. A nagyon széles frekvenciatartomány egyenletessége a nagy-felbontású hanganyagok esetében megmutatja a felvételek bensőségességét. A vonzó középtartományt ötvözi a nyitottsággal, a gyönyörűen természetes zenei lüktetéssel, a szólamok hömpölygésével. Képes a mennydörgő basszus súlyát megjeleníteni, de a muzsika alsó három oktávján nagybőgő vagy basszusgitár-dallamot is játszani. Erőlködés, torzítás és „fájdalmas szúrás” nélkül sugározza a magas hangok tisztaságát – amit mindenki szeret! A Primare BD32 MkII egy igazán nagy-formátumú játékos, több mint jól képes a legjobb dedikált SACD- és CD-lejátszó ellenfele lenni. A mérnöki döntések, hogy a beltartalom megfelelő legyen a kivitel célkitűzéseinek, együttesen eredményezik a Primare filozófiájához hű nagyon jó minőségű audioszínpadot, a zaj- és torzításmentességet. Ha azt mondjuk hangzástér, a BD32 MkII képes azt igen szemléletesen tartalommal is megtölteni. A hangzástérben nincsenek felesleges lyukak, minden a hangmérnökök elképzelésének megfelelő tömörségben és hangzási energiával szólal meg.

Konklúzió

A Primare BD32 MkII univerzális lejátszó elsősorban egy modern Blu-ray lejátszó, másodsorban egy kiváló multi-média eszköz. Korszerű képalkotó processzorral felszerelt, a gyártó saját fejlesztésű szoftverével működtetett szerkezet alapja a mai High-End házimozinak és szórakoztató központnak. Ez az alapállás meghatározza a műszaki tartalmat és a minőséget, de nemcsak a házimozizás terén. A BD32 MkII jobban szolgálja a minőségi audio- és videószórakoztatást, mint eddig bármilyen készülék ebben az árkategóriában. Még a HighEnd esetében szentségtörésnek számító tömörített és adatvesztéses felvételek lejátszásánál is megkapjuk a megkülönböztetetten egyedi Primare élményt.


Zeneiség: 95%
Térleképzés: 95%
Dinamika: 95%
Kivitel: 100%
Szerelés minosége: 100%
Kezelhetoség: 95%
Összesen: 97%


Pro
+ a full HD-hoz képest négyszer nagyobb képfelbontás
+ a videó források jelét felskálázza 3840×2160 képpontig
+ automatikusan letölti a legfrissebb gyári-szoftvert
+ zaj- és torzításmentes zenei hang
+ varázslatos hangzástér

Kontra
- egy kissé magas ár


Készülék: PRIMARE BD32MKII

forrás: www.hangzasvilag.hu


Boston Acoustics A 26 állványos hangfal teszt

$
0
0

A megfizethető hangfalak világa alaposan átalakult, immár a gyártók nagyon sokat képesek elkövetni annak érdekében, hogy a felhasználó őket válassza, vagy egyáltalán elmerüljön a hifi világában. A Boston Acoustics A 26 szépen palástolja az olcsó hangdobozok gondjait, és ettől igencsak meglepődtünk.

 

Természetesen egy jó hangfallal nem csak zenét hallgathatunk, hanem sok egyebet is tehetünk, például építhetünk házimozi rendszert, felturbózhatjuk a tévéműsor hangját, és videojátékoknál is sokkal jobb élményben részesülhetünk. Nem utolsósorban, ha a handoboz jól néz ki, egyben szobadísszel is bővül a helyiségünk.

Viszlát, csúnya ládák!

A szekrény nagyságú hangfal már nem divat, manapság többnyire a kompakt és formás doboz a menő. A Boston Acoustics A 26 is megkísérelt egyfajta bútorszerű megjelenéssel fellépni, ami részben sikerült neki. Pozitív, hogy három színben (fényes fehér, fényes fekete, cseresznye) is kapható, ráadásul a polírozott változatokon extra, karcolást gátló réteg is található. Igazán a formavilág és a dizájn az, ami emel a dobozok színvonalán, például az előlapon végighúzódó, hangszórókat körülölelő fekete sáv felül folytatódik, és bőrhatású mintázatáról egyértelműen látszik, hogy nem valódi, de legalább nem szokványos. A százezer forint alatti árkategóriában ugyancsak ritkaság, hogy elrejtik a hangszórókosarat tartó csavarokat, így az előlap viszonylag letisztult és diszkrét. Az egyetlen megszokást igénylő motívum az alul, bulldog állkapocsként kiálló párkány, mely a grill eltávolításával kissé hangsúlyossá válik. Ezen látható a krómozott márkafelirat, mely pont a saját csillogásának köszönhetően koronázza meg a terméket anélkül, hogy hivalkodó lenne.

 Boston Acoustics A26 állványos hangsugárzó

Technológia Boston-módra

A cég leírásából kiderült, hogy mindent elkövettek az árkategórián belüli legjobb teljesítmény elérése érdekében. Ahogy kézbevettük, megkopogtattuk, majd bekötöttük és járatni kezdtük az A 26 hangfalakat, egyre inkább igazat adtunk a gyártónak. A külső látvány nem sokat árul el: elöl két hangszórót találunk, egy szürke 165 mm-es mélyközép sugárzót és egy fekete, csillogó magassugárzót.


Boston Acoustics A26 állványos hangsugárzó

A világosszürke membrán valójában üvegszál és kerámia keverékéből készült, és a mögötte rejlő lengőtekercs a szokásosnál mélyebb árokban mozog (ezt a Boston, Deep Channel Design néven említi). Utóbbinak köszönhetően kis teljesítményű erősítővel várakozáson felüli basszusok érhetőek el. A Kortec magassugárzóról pedig elöljáróban annyit elárulunk, hogy már az első percek után szimpatikusabbnak tűnt a korábban tesztelt, lényegesen drágább M 25 csipogójánál, ami igen biztató jel.

 Boston Acoustics A26 állványos hangsugárzó

A dobozok 6,21 kilogrammos tömege nem csak a hangszóró mágnesnek, hanem a falvastagságnak is köszönhető. Belül extra rezgéscsillapító lemezt alkalmaztak a jobb hangminőség érdekében, egyébként az A 26 nyitott rendszerű, hátoldalán finomhangolt reflexnyílás található egy plexi szorítófejes csatlakozó és egy fali akasztóelem társaságában.

 Boston Acoustics A26 állványos hangsugárzó

Egyébként az A 26 szériájában centersugárzó és aktív mélyláda is található, ráadásul kisebb (A 23, A 25) és nagyobb (A 250, A 360) hangfalak közül is válogathatunk, amennyiben kisebb vagy nagyobb szobákba szeretnénk térhatású hangrendszert építeni. Nem árt tudni, hogy mindezen termékek meghallgathatóak a budapesti Allée bevásárlóközpont Denon márkaboltjában is. Tesztünk során különböző filmekkel és zenékkel hallgattuk az A 26-ot, de kizárólag sztereóban használtuk.

Beüzemelés, tesztkonfiguráció

Boston Acoustics A 26 hangfalat Rotel RA-10 és BC Acoustique EX-222.1 integrált sztereó erősítőkkel hajtottuk. Forráseszköznek Pioneer N-50 DAC-ot és az arra csatlakoztatott Pioneer BDP-170 Blu-ray lejátszót használtuk. Az erősítő és a DAC IsoTek EVO3 Premiertápkábelen keresztül kapta az áramot, egyébiránt a készülékek összekötéséhez AudioQuest Golden Gate, hangfalkábelként pedig Real Cable TDC300F típusokat alkalmaztunk. A hangsugárzók járatása kb. bő egy hétig tartott, végül hagytuk, hogy az IsoTek „beégető” lemeze elvégezze a munka fennmaradó részét. Ezt követően a szokásos tesztelős felvételek következtek.

 Boston Acoustics A26 állványos hangsugárzó

Tesztalanyunk egyáltalán nem reagált finnyásan sem a japán, sem a francia elektronikára, mindkét esetben lelkesen, tisztán és dinamikusan szólt, a szoba adottságai miatt néha már túlságosan is lelkesen. A Boston Acoustics A 26 nagyon kényes a falak közelségére, és a DCD mélyközepek egyébként is igen erőteljes basszusokra képesek. A reflexnyílásnál történő intenzív légmozgás miatt ilyenkor elképzelhető, hogy szükségtelenül intenzív és búgó mélyhangok keletkeznek. Amennyiben szükséges, érdemes megfelelő méretre vágni egy darab szivacsot, és azzal betömni a reflexnyílásokat, ilyenkor még mindig bőségesen elegendő, és sokkal természetesebb alsó frekvenciás hangokat fog produkálni.

Hangminőség

Az A 26 megfelelő rendszerbe kötve kissé szűk, de váratlanul stabil sztereó hangszínpadot tárt elénk, ami ebben az árkategóriában ritkaság. Ugyancsak figyelemreméltó a gyorsaságuk, aminek köszönhetően nem csak erős és combos basszusokat, hanem egyidejűleg megfogott és precíz részleteket is képesek elénk tárni. A magassugárzó nagy hangerőn hajlamos volt túl komolyan venni a feladatát, és csilingelő jellege hosszú távon kicsit lefárasztotta a fülünket. Amennyiben viszont ésszerű hangerőn, egy kellemes közepes szinten járattuk őket, a Boston hangfalai nagyon dinamikus és élénk módon szólaltak meg. Testessége és bőkezűen adagolt alsó frekvenciái leplezték le amerikai származását, holott tisztaságban könnyedén felvette a versenyt minden általunk eddig tesztelt, hasonlóan árazott hangsugárzóval.

 Boston Acoustics A26 állványos hangsugárzó

Tesztalanyunk filmnézéskor is megállta a helyét, például a Grand Budapest Hotel zenei betétjeinél örömmel fogadtuk az extra erőt és lendületességet. Tény, hogy a hangfalak kissé szerény mélységérzetet produkáltak, és szórástartományban is kissé bátortalanul viselkedtek: nagyon könnyen észrevettük, hogy honnan érkezik a hang, egy-két professzionális stúdiófelvételt leszámítva tisztán rámutathattunk a hangszórók pozíciójára. A nyitottság és szellősség hiányát azonban kiválóan egyensúlyozta az A 26 stabil sztereó tere, tisztasága és bevállalós jellege. Meglepően sokat képes elviselni ez a hangfal, és hosszú távon a fiatalabb, elektronikus zenén és dinamikus műfajokon nevelkedett generáció még nagyon hálás lesz ezért, ráadásul a tiszta részleteknek köszönhetően hangszeres zenével is meglepően jó teljesítményt kaptunk.


 

Végszó

Boston Acoustics A 26 az általunk kipróbált egyik legjobb hangfal, ami ma elérhető 100 000 Ft/pár alatti összegből. Azoknak ajánljuk, akik zeneileg és felhasználási területeken (játék, film, zene, stb.) sem válogatnak, egyszerűen csak egy jó hangra vágynak. Hangminőség terén nem tökéletes, hiszen sok esetben túloz és díszít, ugyanakkor mégis nagyon meggyőző a produkciója, pont azért, mert ott, olyan frekvenciákban és olyan zenékkel „ad többet”, ahol legkevésbé számítanánk rá.

 

Boston Acoustics A 26 állványos hangfal

Impedancia-jelleggörbe:

 Boston Acoustics A 26 állványos hangfal teszt

Szinte teljesen szimmetrikus két reflexpúp, kisdobozhoz képest nagyon alacsony rezonancia-frekvenciával (46 Hz). A váltási pont 2200 Hz körül, a katalógus-beli 8 ohmos névleges impedancia inkább csak 6, minimuma 4,5 Ohm

 

Süketszobai frekvencia-átvitel mérési diagramja:

 Boston Acoustics A 26 állványos hangfal teszt

60 Hz körül induló átlagos frekvenciagörbe, a két hangszóró jól kivehető. 20 kHz-en még ereje teljében a dóm, biztosan jócskán tovább bírja.

 

Frekvencia-torzítás diagram:

 Boston Acoustics A 26 állványos hangfal teszt

Átlagos, vagy annál kicsit magasabb torzítás-értékek, a páros harmonikusok sok vizet nem zavarnak, a kellemetlenebb páratlan csak 100 Hz alatt szökik magasabbra.

 

Szobában mért frekvencia-átvitel tercsávos átlagolású mérési diagramja:

 Boston Acoustics A 26 állványos hangfal teszt

Itt is szembeszökik a váltási frekvencia-környéki teknő - nagyon rosszra azért ne tessenek gondolni, átlagosa 3 dB-ről beszélünk! A magas nagyon szép egyenletes, a mély is átlag feletti, kisebb csúcsokkal megspékelve.

A méréseket együttműködő partnerünk, a Totel Szerviz Kft. végezte

Műszaki adatok

Felépítés: kétutas, basszreflex
Frekvenciatartomány: 51 Hz-25 kHz
Hangszórók:

165 mm DCD kerámia/üvegszál keverék polimer membrán

25 mm Kortec lágy dóm magassugárzó

Terhelhetőség: 10-150 W
Érzékenység: 89 dB
Névleges impedancia: 8 Ohm
Keresztváltási frekvencia: 2400 Hz
Méretek: 330x209x265 mm
Tömeg: 6,21 kg
Ár: 99 990 Ft
   

Mérleg

+ Kis terhelésen is erős dinamika és testesség. Esti filmnézések és háttérzenei használat során sem kellett feljebb állítani a hangerőt.

+ A látható csavarok nélküli dizájn ebben az árkategóriában még ritkaság, ugyanakkor letisztultabb arculatot kölcsönöz a terméknek

+ Megfelelő ülőpozícióból, ehhez a kategóriához képest, még egy kis erősítővel is szokatlanul jó sztereó térhatás érhető el

+ 5 év garancia

+ Nagyon baráti árcédula

- Kis szobákban a falhoz közel téve, hamar túlerősödnek a basszusok, ilyen esetben a reflexnyílást érdemes a cikkben leírt módon hangolni

- Előlapi védőrács nélkül az alsó „párkány” kissé megtöri a formavilágot

 

Szubjektív vélemény

Hangminőség: 4 csillag 
Kivitel: 4 csillag 
Formaterv: 4 csillag 
Ár/érték arány: 5 csillag 

 forrás: www.av-online.hu

Termék: Boston Acoustics A-26


Boston Acoustics A 26 állványos hangfal teszt

HiDiamond HDMI 1.4 és Digital Fiber kábel teszt

$
0
0

A digitális információk átvitele

Előfordul, hogy egy márkajelzés alapján próbálják meg egy termék piaci árait megsaccolni. Nos, Salvatore Filippelli (HiDimond tulajdonos), és Giuliano Pompili (gyártás műszaki felelős) cége a klasszikus kivétel, amely erősíti ezt a szabályt. A bemutató első mondatát az magyarázza, hogy az audio kábeleik más gyártókkal összehasonlítva (híresebbek, jobban publikáltak sok esetben) szemmel láthatóan kedvezőbbek, nem beszélve a megjelenésről, és a gyanú felett álló szerelési minőségükről. Praktikus példával élve, mi sem bizonyítja jobban ennek a gyártónak a minőségét, mint hogy egy átcsomagoló cég árszintjén nehéz olyan réz alapú elemi szálat tartalmazó kábelt találni, amelyet legalább kétszer hőkezeltek. (néhányan még arra is veszik a bátorságot, hogy bombasztikus kijelentésekkel dicsérjék a teljesen átlagos OFC vezető erekből álló kábelüket). A technológia neve VRC, és arra hivatott, hogy homogenizálja az anyagot, amely aztán fokozza az átvitel sebességét, és csökkenti a kapacitását. A gyártás során az anyagot áthúzzák a kemencéken, amelyek pontosan beállított hőmérsékletével úgy végzi el az olvasztást, hogy közben nem sérül meg a kristályrács térbeli elrendezése. Ahogy az elvárható, minden ciklus finomít az anyagon, amelynek szálhossza folyamatosan nő. A folyamat többszöri ismétlése egyre jobb vezetési képességekkel ruházza fel az elemi szálakat.

hidiamond hdmi optikai kábel teszt

A tesztben kétféle kábelt mutatunk be. Egy HDMI 1.4 kábelt, és egy optikai kábelt. A szerelés minősége ezekben az esetekben sem belépő kategóriás!

A HDMI kábel adat folyamokat szállít audio és video jelek formájában, ezért természetesen befolyásoló tényező az elektromos adata. A Toslink kábel alatt a Toshiba által kifejlesztett protokol értendő. A név a Toshiba Link szavak összevonásából keletkezett. A kábelen monokróm fényimpulzusok továbbítását végzi a rendszer. Hibás a feltevés, miszerint az emitter jele egy egyszerű fényvezető szálon fut át, mivel ebből is van több féle. Általában megkülönböztetünk műanyag vezető szálat (olcsóbb verziók), kvarcüveg szálat, és egy kristályból húzott magas minőségű üvegszálat.

A HiDiamond a mono kristály húzott üvegszálat alkalmazza. Ez az anyag nagyon magas tisztaságú, és a végeken (lencséknek hívják) a felület magas minőségű adat átvitelt tesz lehetővé. A végeken a fémrész csatolja a lencsét a fényvezető szálhoz, ezért a szerelési pontossága kritikus. Digitális átvitel hibát, vagy jelentős jitter torzítást okozhat a gyenge minősége.

hidiamond hdmi és optikai kábel teszt

A HDMI (High Definition Multimedia Interface kábelek alkalmazásakor probléma forrása lehet, hogy ha egyszerű elemi vezető ereket alkalmaznak. A HDMI 1.4 nagy sebességű kábelek esetében 4 pozitív egyszeresen árnyékolt kábel van csatlakoztatva 5 érintkezési ponthoz, amely szigeteléssel van ellátva.

Számokkal is érzékeltetem a kábel feladatát: egy 4,95 Gbps, 166 MHz sávszélességű jel (HDMI 1.4 szabvány) átvitele. 20,1 Gbps 340 MHz sávszélesség a veszteség nélküli 192 kHz hangjelek (8 csatorna) átviteléhez, és a két csatornás jelek 768 kHz sávszélességgel, továbbá az ethernet jelek.

Visszatérve az eredeti kényes kérdésre, hogy miként lehetséges a digitális jelek irgalmatlan kavalkádjának áthallás, és veszteség mentes átvitele. Ez bizony egy rendkívül komoly technikai kihívás. A teszt során vizsgált kábel rendelkezik az ATC Testing HDMI 1.4 tanusítvánnyal, amely bizony az egyik legmagasabb elismerés a házimozi műfajban. A réz elemi szál, amelyből a kábel épült, a 4VRC technológiával készült, amely rendkívüli tisztaságot eredményez. A gyártás minősége kiváló, ezért habozás nélkül csatlakoztattam a Denon BluRay HTCP, és a videó kapcsoló közé. A külső borítás kulcsszerepet játszik a minőség optimalizálásában. Nem merül ki a szerepe az elegáns megjelenés megteremtésében, a rendszer szerves része. A kábel átviteli minősége tagadhatatlanul a riválisok közé emeli, az Audioquest, a Wireworld, és a Monster magassága a méltó besorolás.

hidiamond hdmi és optikai kábel teszt

Meghallgatás:

Először is szeretném leszögezni, hogy nem vagyok birtokában egy digitális médium audiofil képességeinek, ezért nem írok kritikát a Black Silver kábel hangminőség átviteléről. Ennek az oka, hogy a Denon BluRay lejátszóm a többcsatornás veszteség mentes jeleket lekeverve küldi át a Cary Audio előerősítőre, ahol a DA konverziót az kiváló minőségben elvégzi. Engem leginkább a videó átvitel minősége érdekelt jobban, az audio részt meghagyom más kollégáknak.

Két rövid mondatban bemutatom a rendszert, amelyben a videó átvitel jellemzőket teszteltem. JVC D-ILA RS50 projektor jeleníti meg a képet. Ez a típus elismerten kiváló kontraszt jellemzőkkel rendelkezik. A kép dinamikája még a bonyolult mozgások során is nagyon jó, egyáltalán nem tapasztaltam alulvilágított, vagy beégett részleteket. Kiváló.

Mivel meghallgatás tesztet ígértem, át is térek a másik kábel értékelésére, amely szintén a fotonok áramlásáról szól, ám most a hangminőség szempontjából közelítjük meg. A Digital Fiber + kábel képességeit foton áramlási szempontból mellőzöm, azonnal az audio részre térek rá.

Segítségnek a Burmester Test CD II lemezt alkalmazom, amely gyakorlatilag bármilyen stílusbeli meghallgatást lehetővé tesz. A hanganyag megszólalásakor azonnal feltűnik, hogy a minőség messze felülmúlja a kábel javasolt fogyasztói árát. A megszólalás stílusa jól definiált, levegős, a színpadkép mély, és széles. Paco De Lucia akusztikus gitárja, és Steve Ray Vaughan Fender Stratocastere rendkívül pontosan jelenik meg a környezetben. A fókusz kiváló, éles. A középtartomány kiváló impulzus átvitele, és különösen figyelemre méltó szépsége a Fiber Plus kábelt a kategóriája fölé helyezi. A hangjának következetessége őszintén szólva elképesztő. Egy másik jó példa egy orgona felvétel, amely nem székesegyházban készült, így hiába is keresnénk benne a hatalmas lecsengési időket, ám a minősége kiváló.

A tér bemutatás pontos, képes az apró részletek megjelenítésére. A sípok nem az arcunkban szólnak, és a méret megjelenítés is csaknem pontos. A kórus holografikus megjelenést kap, kidolgozása megfelelő, éppen elegendő levegő van a részletek között. A környezet bemutatása kiváló, a magasság is rendben van, nem hallatszik különbség a referenciához képest. A legérzékenyebb részletek sem mosódnak el, kiváló az áttekinthetőség.

Pink Floyd The Wall (EMI CD): A fenti megjegyzés még nyilvánvalóbb ezen a felvételen, amely mára már szinte kultikus. A híres brit zenekar felvétele minden audiofil hallgatót lenyűgöz a részleteivel, ezért alapelem minden teszten.

Először is a dinamika, és a mélybeütések jól konzerváltak a digitális médián, és ezekkel szemben kifogás nem is merült fel, mindkettő több is, mint elegendő. A részletezés megfelelő, és a textura egyáltalán nem annyira durva, amit elvárhatnánk egy ilyen alacsony árkategóriás kábeltől.

A hangok áramlása soha nem akadozik, a hangzás likviditása nagyon jó. A játéka hiteles, és megvan a maga sajátossága, de ezt az árkategóriája felett teljesíti. David Gilmour kiváló gitáros, és a Fendere hangja intenzív, és teljes. Soha nem volt száraz, vagy kimerült. A belépők kellően pontosak, a dallam bemutatás módja következetes az egész dupla CD lemezen. Emellett a vokál nagyon szép és igaz, rendkívül élvezetes.

 

Összefoglalás:

Első pillantásra egyetlen felhasználó sem tudná megkülönböztetni ezt a HDMI kábelt ez egy jól ismert gyártó csúcsmodell darabjától. Ez igen sokat elmond a tervezésről, és a beépített technológiákról. 

A Toslink kábellel kapcsolatosan az a véleményem, hogy ha nem lenne a végeken a fém záró gyűrűr amellyel a mechanikus stabilitást fokozzák, ugyanolyan jó eredményt érnének el, de így abszolút rendben van az egész kábel. Az összehasonlítást egy SPDIF Digital III Furutech Reference kábellel végeztem, amelyet normál esetben referenciaként használok a rendszeremben, de meglepett a nagyságrendekkel olcsóbb kábel produktuma. Röviden annyit mondhatok, hogy ha megnézi a termék árát, nem fog hinni a szemének, hogy mire képes. Más katalógusok böngészésekor gyakran találhat műanyag vezető szálas kábeleket ehhez képest tripla áron!

forrás: Fedelta.it

Viewing all 622 articles
Browse latest View live